Eşref Kerküklü kimdir?

Irak'ın Kerkük kentinde dünyaya gelen ve Hollanda'da yaşayan Eşref Kerküklü kimdir? Hayat hikayesi nedir? İşte bütün soruların yanıtı...

22.02.2020, 21:22 esref kerkuklu kimdir
Eşref Kerküklü kimdir?

Irak’ın Kerkük kentinde Türkmen asıllı bir ailenin evladı olarak dünya’ya gelen Eşref Kerküklü, Hollanda’da yaşamaktadır. Kerküklü, Saddam rejiminin Irak’ta hüküm sürdüğü bir ortamda siyasi faaliyetleri ve Türkmenlere yönelik sosyal dayanışma çalışmalarıyla öne çıkan bir ailenin ferdi olarak büyümüştür. Türkmen davası uğruna şehitleri olan bir sülalenin parçası olarak siyasi mücadeleye devam etmişlerdir. Bu ortamda büyüyen Kerküklü, siyasi baskılar nedeniyle Hollanda’ya göç etmek ve ülkeye siyasi ilticacı olarak sığınmak zorunda kalmıştır.

Avrupa’nın Hollanda ülkesinde boş durmayan Kerküklü, başkent Amsterdam’ın merkezinde Hollanda Türk Gençlik Kuruluşları Federasyonu’nun (HTGF) çatısı altında açılan dil, sivil toplum pratiği ve kapasite geliştirme ile gazetecilik kurslarına katıldı. Bu eğitim kurslarıyla beraber gündelik eğitimine devam ederken sırasıyla değişik gazetelerde muhabirlik yaptıktan sonra son olarak Kerkük’ün Sesi Gazetesi’nin Hollanda temsilcisi olarak gazetecilik ve yazarlık yapmıştır. Avrupa ve Hollanda’da yaşayan Türkmenlerin yurtlarına duydukları hasreti yakından his eden Kerküklü, yazarlık çalışmalarıyla birlikte siyaset ve örgütlenme çalışmalarına ağırlık verdi.

Irak Türkmen Cephesi partisi (ITC) Genel Başkanı ve Irak milletvekili, Türkmen’in Lider Erşat Salihi ve Eşref Kerküklü 2015 ilk baharından İstanbul’da görüştüler.

ITC Türkiye/Ankara Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı ve Eşref Kerküklü 2014 Eylül’da Ankara’da görüştüler.

Kerküklü, Irak’ta Saddam rejiminin yıkılmasıyla beraber serbest hale gelen ve Irak’lı Türkmenlerin tek meşru siyasi temsilcisi olan Irak Türkmen Cephesi (ITC) partisinin gençlik örgütü olan Türkmeneli Öğrenci ve Gençler Birliği’nin (TÖGB) Hollanda Şube Başkanlığına seçilmiştir. Dönemin ITC Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi ve TÖGB Genel Başkanı Mardin Gökkaya’nın teşvikiyle Hollanda Türkmenlerinin çıkarları için siyasi ve örgütsel mücadeleye devam eden Kerküklü, edindiği deneyimle genç yaşta Avrupa’daki Türkmen kamuoyunu yönlendiren aydın konumuna gelmiştir. Kerküklü, Hollanda Türklerinin çalışmalarına katıldı ve Hollanda’da bulunan Türk kurumları içinde çeşitli düzey ve kademelerde görev aldı. Kerküklü, Hollanda Türk Gençlik Kuruluşları Federasyonu’nun (HTGF) düzenlediği kurultayla bu federasyonunun Genel Sekreterliğine seçildi. Siyasal ve kurumsal eğitimin ardından, bir dönem bu görevi yürüten Kerküklü; Türk dünyası yanı sıra entegrasyon, Türkçe hakkı, siyasi katılım ve temsil konuları başta olmak üzere Avrupa Türklüğünün kültür ve yurttaşlık sorunları konusunda sosyal çalışmalarda bulundu. Yöneticilik deneyimi elde eden Kerküklü, merkezi Washinton’da bulunan etkili lobi kuruşlarından Dünya Türk Diasporası Konseyi’nin Hollanda Temsilciliği görevini yürütmektedir.

2014’te Hollanda Türkmenleri Birliği’nin bir toplantısında bir kare. Solda ITC AB/Brüksel Temsilcisi Hassan Tawhid Aydın.

Hollanda Türkmenleri Birliği’nin 2014 Ocak ayında yaptığı buluşma.

Hollanda Türkmenleri Birliği’nin 2015 yılında yaptığı buluşma.

Kerküklü, Türkmenlerin demokratik mücadelesinin Avrupa ölçeğinde genişlemesine katkı koyarak, Türkmenler arasında Avrupa’da dayanışma ve birlik ruhunun gelişmesi için İngiltere, Belçika ve Almanya’da ilişkiler geliştirdi. Süreçte Irak’taki gelişmeleri takip eden ve siyasi haklar için mücadeleye devam eden Kerküklü, yakın dava arkadaşlarıyla, kısa adı HOLLANDA TÜRKMENLERİ olan Hollanda Türkmenleri Birliği’ni Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen toplantıda kurdu. Hollanda Türkmenleri Birliği Başkanı Kerküklü; Türkmenlerin tarih içinde uğradıkları mağduriyetin dünya ve yaşadıkları Avrupa toplumlarında daha iyi anlaşılması, Irak Türkmeneli’nin kalkınması ve tanınması ve Irak’la siyasi ilişkilerin gelişmesine destek olmak amacıyla çalıştay, panel, konferans ve basın toplantıları düzenleyen bir dizi demokratik, bilimsel, eğitsel, ve kültürel çalışmanın yapılmasına öncülük etti. Irak Türkmen Cephesi (ITC) tarafından Genel Başkan ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi’nin tebrik mesajıyla resmen tanınan Hollanda Türkmenleri Birliği’nin Başkanlığına seçilen Kerküklü, Avrupa’da yaşayan Türkmenlerin eşit haklar mücadelesine devam ediyor.

Eşref Kerküklü, Hollanda Türk Gençlik Kuruluşları Federasyonu (HTGF) Genel Başkanı Oğuzhan Kılıç ve Hollanda Milletvekili ve DENK Partisi Lideri Tunahan Kuzu’yla beraber.

Evli olan Eşref Kerküklü, Hollanda siyasetinde Hollanda parlamentosunda Kuzu ve Öztürk adında 2 Türk kökenli milletvekil bulunan ve göçmenlerin haklarını savunmasıyla tanınan DENK Partisi’ne mensuptur.

Pasaporttaki ismi Eşref Mehmet Zohrap olan Eşref Kerküklü, Hem Kerküklü olduğunu her an anımsamak için hemde Kerküklü olduğunu bir nevi ifade etmek için “Eşref Kerküklü” olarak bilinen bir isim.


Türkmeneli Gençlik Birliği başkanı Mardin Gökkaya ve yardımcısı Mehmet Mali. İstanbul, Türkmen Aydınlar toplantısıdan bir kare. 2014


26 Dönem AK Parti Ankara Milletvekili olarak Başbakan Yardımcısı Tuğurul Türkeş. Almanya, Düsseldorf.


O dönem MHP'den ayrılan ve bağımsız milletvekili olarak faaliyet yürüten Sinan Oğan. Holllanda / Den Haag


 Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu önceki dönem Ezidi Milletvekili ve Ezidilerden Sorumlu Müsteşar Şeyh Şemo. Terör örgütü DEAŞ'in saldırısı ve Ezidiler hakkında söyleşi yaparken. Den Haag Babylon Hotel 2016.

Terör örgütü PKK, Eşref Kerküklü'ye saldırdı. Saldırı haberlerini okumak için alta yer alan haberleri tıklayın:
 

banner1
Yorumlar (3)
Türkmen gazeteci Eşref Kerküklü, gazetecilere namussuzca saldıran FETÖ tetikçisi Mehmet Cerit’i İslam’a çağırdı | Eşref Kerküklü 4 yıl önce
[…] Eşref Kerküklü kimdir? […]
Türkmeneli TV ve Yalman Haceroğlu’na saldırıların arkasındakı gerçek nedir? | Eşref Kerküklü 4 yıl önce
[…] Eşref Kerküklü kimdir? […]
Hollanda Diyanet Vakfı görevlisi Cevdet Keskin, Eşref Kerküklü'nün soruları karşısında yolunu şaşırdı - Yeni Nesil Medya - Eşref Kerküklü 3 yıl önce
[…] Eşref Kerküklü kimdir? […]