16 Ocak Türkmen Şehit Günü: Şehitler yad ediliyor

16 Ocak 1980 yılında diktatör Saddam Hüseyin rejimi tarafından idam edilerek Şehit düşen, Türkmen liderler bugün (16 Ocak 2021) şehadet yıl dönümünde Kerkük başta olmak üzere dünyanın dört bir yerinde yad ediliyor.

16.01.2021, 16:30 Haberler
16 Ocak Türkmen Şehit Günü: Şehitler yad ediliyor

Şehit Doç. Dr. Nejdet Koçak başta olmak üzere, Albay Abdullah Abdurrahman, Dr. Rıza Demirci ve iş insanı Adil Şerif, 16 Ock 1980 yılında idam edilerek Şehit olmuşlardı. O günden günümüze kadar minetle yad edilmekle birlikte her yılın 16 Ocak günüde bütün Şehitlerin yad edilmesinin simge günü olmuştur.   

16 Ocak Şehitler günü dolayısı ile 14 Temmuz 1959 yılında Türkmenlere karşı sistematik bir şekilde yapılan katliam da yad ediliyor. 

14 Temmuz 1959 tarihe "Kerkük Türkmen Katliamı" olarak  yerini almıştır. Kerkük Türkmen Katliamı'nda Türkmenlerin önde gelen isimleri Şehit olmuştu. Şehit kervanında yer alan önemli isimlerden bir kısmı şunlardı: Albay Ata Hayrullah, Tabip Yarbay İhsan Hayrullah, Muhammed Avcı, Salahattin Avcı, Cihat, Nihat ve Emel kardeşler. Her evde en az bir iki Şehit düşen olmuştu.

28 Mart 1991 yılında Kerkük'e bağlı Altunköprü nahiyesinde Türkmenlere yönelik yapılan ve "Altunköprü Katliamı" olarak tarihte yerini alan benzer bir katliam daha gerçekleşmşti. Bu katliamda 100 kadar suçsuz mahsum insan vurularak Şehit edilmişti.Tisin, Tazehurmatu, Tuzhurmatu, Tavuk, Telafer, Amirli, Erbil ve Diyale gibi Türkmeneli bölgelerinde de pek çok kes Türkmenler Saddam Hüseyin rejimi tarafından katliamlara maruz kalmıştı.

banner8
Yakın tarihte, suikast ve bombalama yöntemi ile Irak Türkmen Cephesi genel başkan yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu, Salahattin vali yardımcısı Ahmet Koca, Irak Türkmen Cephesi Musul sorumlusu Yavuz Efendioğlu,  Kerkük İlçe meclis başkanı Münir Kafili ve terör örgütü DEAŞ'ın keskin nişancısı hedefi olan Türkmeneli Televizyonu Haber Merkezi müdürü Ahmet Haceroğlu vurularak Şehit düşmüşlerdi.EŞREF KERKÜKLÜ © ÖZEL HABER
banner1
Yorumlar (1)
Attila Abbas Kalandar 2 ay önce
Ruhları Şad Olsun Menzil Mekan Cennet Olsun