Adım adım gelen yeni tehdit: PKK, Kerkük'te bayrak astı

Irak Türkmen Cephesi Başkanı (ITC) ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlemiş operasyonların ardından PKK militanlarının ITC’nin büro ve teşkilatlarına tehditlerde bulunduğunu belirtti. 'TÜRKMEN' ORTAK KİMLİK Salihi ayrıca resmi sosyal medya hesabından da bir açıklama yayınlayarak Türkmen siyasi parti ve kurumlarının Irak hükümeti tarafından resmi olarak tanındığını ve Irak devletinin koruması kapsamında olduğunu bildirdi.

28.06.2020, 15:43 Haberler
Adım adım gelen yeni tehdit: PKK, Kerkük'te bayrak astı

Irak Türkmen Cephesi Başkanı (ITC) ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlemiş operasyonların ardından PKK militanlarının ITC’nin büro ve teşkilatlarına tehditlerde bulunduğunu belirtti.

'TÜRKMEN' ORTAK KİMLİK


Salihi ayrıca resmi sosyal medya hesabından da bir açıklama yayınlayarak Türkmen siyasi parti ve kurumlarının Irak hükümeti tarafından resmi olarak tanındığını ve Irak devletinin koruması kapsamında olduğunu bildirdi. PKK’nın Türkmen parti ve kurum ofislerine saldırması söz konusu olursa bunun vahim sonuçlarının olacağını vurgulayan Salihi, ‘Türkmen’ kimliğinin tüm Türkmen siyasi partilerini birleştiren bir ortak kimlik olduğunu belirtti.

KERKÜK'TE PKK TEHDİDİ ARTI


Terör örgütü PKK’nın Türkmen siyasi partilerini tehdit etmesinin ardından, PKK militanlarının Kerkük’ün bazı köprülerine örgütün flamalarını astığı bildirildi. Ayrıca PKK militanlarının yine Kerkük’te yer alan ‘Türkmen Şehitler Mezarlığı’na saldırarak mezarlığın tabelasına zarar verdiği belirtildi. ITC Sözcüsü Muhammed Saman, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak'ın kuzeyindeki teröristlere ait hedeflere yönelik düzenlediği Pençe-Kartal Operasyonu'ndan sonra PKK'nın Kerkük'te varlık göstermek istediğini belirterek, Türkmen parti binalarının terör örgütünün hedefi olabileceğinden endişe duyduklarını aktardı.

Terör Örgütü PKK'nın, Kerkük'te astığı PKK paçavraları Terör Örgütü PKK'nın, Kerkük'te astığı PKK paçavraları

ITMH: PKK KERKÜK'TE TEHDİT OLUŞTURUYOR


Irak Türkmen Milliyetçi Hareketi, Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı’ndan Kerkük’teki terör örgütü PKK varlığına son verilmesinin talep edildiği yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, devletin vatandaşlarını her türlü terör örgütüne karşı korumakla yükümlü olduğu anayasa maddelerinin altı çizilirken, Irak hükümetinin teröristleri Kerkük’te barındırmamakla yükümlü olduğu hatırlatıldı. Açıklamada ayrıca, PKK militanlarının Kerkük’te yarattığı tehditlerin geçmişte olduğu gibi bugün de hissedildiği, Kerkük halkının din ve etnik ayrım gözetmeksizin terör örgütü PKK’nın Kerkük’te barınmasına karşı olduğu vurgulandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamentosu Sekreteri ve Türkmen Reform Partisi Milletvekili Muna Kahveci, resmi Facebook hesabından Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyona dair açıklamalarda bulundu.

'TÜRKİYE, BÖLGEDE BARIŞ VE İSTİKRARI DESTEKLİYOR'


Kahveci, Türkiye’nin gerçekleştirdiği operasyonlarda Duhok vilayetinde sivillerin hayatını kaybettiğini iddia etti. İddiasına dair herhangi bir somut veri belirtmeyen Kahveci, Türkiye’nin PKK militanlarına yönelik düzenlediği operasyonların bölgede barış ve istikrarı desteklemediğini öne sürdü.

Kerkük Arap Meclisi, Türkmenlerin ortak yönetim anlayışından hareketle valilik makamının Türkmenler tarafından yönetilmesi talebine cevaben bir açıklama yaptı. Kerkük Arap Meclisi sözcüsü Hatem el-Tayi yaptığı açıklamada, “Türkmen kardeşlerimizin Kerkük valisinin Türkmen olması isteğine saygı duyuyoruz. Ancak gelecek yerel seçimlere kadar mevcut durumun devam etmesini uygun buluyoruz” ifadelerini kullandı. Tayi konuşmasının devamında Kerkük yerel yönetiminin güvenlik, sağlık ve kalkınma alanlarında önemli kazanımlar gerçekleştirdiğini belirterek vilayetin yönetiminde de denge sağlandığını ifade etti. Tayi, 2017 yılında uygulanan Kanun Uygulama Operasyonu ile elde edilen kazanımları korumak için mevcut durumun devam etmesinin en iyi seçenek olduğunu söyledi.

Kerkük Vali vekili Rakan Said el-Cuburi, peşmergenin yıkmış olduğu 80 köye elektrik ve su hizmetlerinin Kerkük yerel yönetimi tarafından ulaştırıldığını ve bu bölgelere halkın geri dönmesinin sağlandığını açıkladı. Cuburi ayrıca, yeni Kerkük Havalimanı’nın yüzde 99’unun tamamlandığını, virüs salgını sonrası merkezi hükümetin onay vermesi ile hizmete açılabileceğini ifade etti.

Irak parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi Hergi Nasır, Kerkük’te yürütülen Araplaştırma politikasını durdurmak için komisyonun çaba gösterdiğini söyledi. Hergi açıklamasının devamında Kerkük’ün statüsünün henüz netlik kazanmadığını, Kerkük meselesini siyasi değil idari bir mesele olduğunu ifade etti. Hergi ayrıca, Kerkük’teki arazilerle ilgili vali kararlarının Saad Harbiye tarafından durdurulacağı belirtti.

Güvenlik:
Irak merkezi hükümeti tarafından Irak’ın kuzeyindeki terör örgütü IŞİD varlığına yönelik düzenlenen ‘Irak Kahramanları Operasyonu’nun üçüncü aşamasına geçildiği açıklandı. Silahlı Güçler Komutanlığı Sözcüsü Yahya Resul, "Selahattin vilayeti sınırındaki bazı bölgelerde istikrar ve güvenliğin sağlanarak bölgeyi IŞİD kalıntılarından arındırma çalışması yapılacak" dedi. Ayrıca operasyonun birinci ve ikinci safhasında olduğu gibi üçüncü safhasında da ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun operasyona hava desteği sağladığı bildirildi.

Kerkük Polis Müdür Ali Kemal, Kerkük kent merkezinde düzenlenen terör operasyonunda IŞİD mensubu 6 kişinin yakalandığını belirtti. Semt sakinlerinden gelen bir ihbarın değerlendirilmesinin arından belirlenen adrese baskın yapıldığını vurgulayan Kemal, teröristlerin kent merkezine nasıl sızdıklarının soruşturulduğunu bildirdi.


Irak Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kerkük’te 49 kişinin daha koronavirüse yakalandığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı ayrıca Kerkük’teki toplam vaka sayısının 710’a yükseldiğini, toplam iyileşen sayısının ise 194’e çıktığını bildirdi.

Kerkük Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Kerkük Polis Müdürü Ali Kemal’in koronavirüse yakalandığı duyuruldu. Irak Sağlık Bakanlığı, Irak’ta diğer bazı ordu ve polis gücü mensuplarında da koronavirüs tespit edildiği vurgulanırken, Ali Kemal’in sağlık durunun iyi olduğu belirtildi.

ORSAM
banner1
Yorumlar (0)