Aliyev: Askerlerimizin intikamı alındı, kanları yerde kalmadı ve kalmayacak

Azerbaycan ordusunun Ermenistan'ın provokasyonunu engellediğini ve gereken yanıtı verdiğini bildiren Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 'Ermenistan'ın tüm çabaları iflas etti, Azerbaycan kendi sınırını korudu ve Ermeni askerleri Azerbaycan topraklarına bir santimetre bile geçemedi. ' dedi.

13.07.2020, 14:50 Haberler
Aliyev: Askerlerimizin intikamı alındı, kanları yerde kalmadı ve kalmayacak


Azerbaycan ordusunun Ermenistan'ın provokasyonunu engellediğini ve gereken yanıtı verdiğini bildiren Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 'Ermenistan'ın tüm çabaları iflas etti, Azerbaycan kendi sınırını korudu ve Ermeni askerleri Azerbaycan topraklarına bir santimetre bile geçemedi.' dedi.


Ermenistan ordusunun dün öğlen saatlerinde aniden sınırdaki Azerbaycan mevzilerine top atışı gerçekleştirdiğini söyleyen Aliyev, şehit askerlere Allah'tan rahmet diledi.

Azerbaycan ordusunun Ermenistan'ın provokasyonunu engellediğini ve gereken yanıtı verdiğini bildiren Aliyev, "Ermenistan'ın tüm çabaları iflas etti, Azerbaycan kendi sınırını korudu ve Ermeni askerleri Azerbaycan topraklarına bir santimetre bile geçemedi." dedi.

Aliyev, sınırdaki durumun halen gergin olduğuna dikkati çekerek, tüm sorumluluğun Ermenistan yönetiminde olduğunu vurguladı.

Ermenistan'ın bir taraftan temas hattında ateşkesin güçlendirilmesi için uluslararası toplumdan yardım istediğini, diğer taraftan da Azerbaycan topraklarına saldığını belirten Aliyev, "Bu çirkin ve sinsi politika Ermenistan'ı uçuruma götürecektir. Azerbaycan toprak bütünlüğünü ve sınırlarını korumaya devam edecektir. Dün öğleden sonra düşmana vurulan ezici darbeler bunu bir kez daha gösterdi. Şehit olan askerlerimizin intikamı alındı, kanları yerde kalmadı ve kalmayacak." ifadelerini kullandı.

Ermenistan'daki iç durumun bir kriz noktasına ulaştığını, aynı zamanda Azerbaycan'ın uluslararası arenada kazandığı son başarıların Erivan yönetimini endişelendirdiğini ifade eden Aliyev, Azerbaycan'a saldırıların bu nedenle yapıldığı kaydetti.

Aliyev, "Düşmana dün ve bu gece gereken yanıtı verdik. Askerlerimizin intikamı alındı ve bundan sonra da alınacak. Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı ve kalmayacak. Tüm olanaklarımızı kullanarak kendimizi savunacağız." dedi.

Aliyev'in yanı sıra Başbakan Ali Asadov, Savunma Bakanı Zakir Hasanov, İçişleri Bakanı Vilayet Eyvazov ve istihbarattan sorumlu yetkililerin katıldığı toplantı basına kapalı devam etti.

ERMENİSTAN TÜRKİYE VE AZERBAYCAN'I SUÇLADI


Ermenistan kanadındaysa Başbakan Nikol Paşinyan, bakanlar kurulunu acil olarak topladı.

Toplantıda konuşan Paşinyan, "Azerbaycan yönetimi, bölgesel istikrarı bozmanın sonuçlarından tümüyle sorumlu olacak. Türkiye'nin bölgedeki istikrarsızlığı kışkırtmaya yönelik tutumu endişe yaratıyor. Nitekim Türk Dışişleri'nin açıklamasında aleni ve geleneksel hale gelmiş Ermeni karşıtı mantıkla Azerbaycan'ın eylemlerine koşulsuz destek verileceği ifade ediliyor" dedi.

Paşinyan, Azeri hükümetinin ülkedeki iç sorunları ikinci plana itmek için uzun süredir anti-Ermeni kartını oynamaya çalıştığını savunarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Bakü, BM Genel Sekreterinin küresel ateşkes çağrısına katılmadı ve ülkedeki sosyo-ekonomik durumun kötüye gitmesiyle birlikte Azeri askeri yönetiminin Ermeni karşıtı ve savaş yanlısı söylemlerini artırmasını koordine etti."

Ermenistan ordusu dün sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları da dahil saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine kayıp vererek geri çekilmişti.

Çatışmada, Azerbaycan ordusundan biri üsteğmen 4 asker şehit olmuş, 4 asker yaralanmıştı.

(Aydınlık)


banner1
Yorumlar (0)