Almanya, Ülkücü ve Avrupa Türk İslam Birliği derneklerine takip kararı aldı

Almanya Federal Meclisi, Ülkü Ocakları ve Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) faaliyetlerinin incelenmesi için verilen önerge teklifini oy birliği ile kabul etti.   Fransa’nın geçtiğimiz haftalarda Ülkü Ocaklarını faaliyetlerini durdurma kararı almıştı.

20.11.2020, 11:19 Haberler
Almanya, Ülkücü ve Avrupa Türk İslam Birliği derneklerine takip kararı aldı
Almanya Federal Meclisi, Ülkü Ocakları ve Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) faaliyetlerinin incelenmesi için verilen önerge teklifini oy birliği ile kabul etti.

 

Fransa’nın geçtiğimiz haftalarda Ülkü Ocaklarını faaliyetlerini durdurma kararı almıştı. Bu karardan sonra, Almanya’da benzer bir karar aldı. Hollanda ise 3 hayır oyuna karşı 147 evet oyu alarak Farnsa ve Almanya'nın kararlarına benzer bir karar aldı. Almanya'daki mevcut hükümeti oluşturan CDU, CSU, SPD, FDP, ve DİE GRÜNE partileri, Ülkücü Ocakları için verilen 6 maddelik önergeyi federal mecliste görüşerek karara bağladı. Karardan sonra Ülkücü Ocakları ve Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) faaliyetleri İstihbarat birimlerince takip edilecek.

 

Almanya ve Avrupa'nın pek çok ülkesinde derneklerin kapatılma yetkisi İçişleri Bakanlığı ve dernekler yasasına bağlı bulunuyor. İçişleri Bakanlığı başlatılan inceleme konusunda henüz açıklamada bulunmadı.

 

Almanya'da bulunan ve Avrupa'daki Türk Federasyonların çatı kuruluşu olan Almanya Türk Konfederasyonu ise konuya ilişkin bölge başkanları ile yapacağı istişarenin ardından basın açıklaması yapacağı bekleniliyor.

 

Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, gazetelere verdiği aciklamada şunlarıdedi:

 
"Karara üzüntü duyduk. Bizler kesinlikle bu aşırı sağcı nasyonalist yakıştırmaları kabul etmiyoruz. Bunların tamamı ithamdan ibaret, biz böyle bir kuruluş değiliz. ATİB Almanya dernek yasaları çerçevesinde kurulmuş bir teşkilat ve şu ana kadar hiçbir şiddete bulaşmamış, tamamen dini ve kültürel hizmet veren toplum yararına  hizmet eden bir kuruluştur. Defaten böyle bir kurum olduğumuzu daha önce de ifade ettik."

 

Önümüzdeki haftalarda daha geniş açıklama yapacağını bildiren Yıldırım, Almanya yasalarının imkan verdiği ölçüde hukuki haklarının takipçisi olacaklarını açıklamasına ekledi.

 
EŞREF KERKÜKLÜ © ÖZEL HABER
banner1
Yorumlar (0)