Aynı yalanı 4 gün önce FETÖ’cü dile getirmişti; Kemal Kılıçdaroğlu aynı çizgide

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortaya attığı “Erdoğan, Afgan mültecileri kabul etmek için Biden ile anlaştı” yalanının perde arkası deşifre oldu. Aynı yalanı, Kılıçdaroğlu’dan 4 gün önce FETÖ firarisi Cevheri Güven’in dillendirdiği ortaya çıktı.

18.08.2021, 18:55 Haberler
Aynı yalanı 4 gün önce FETÖ’cü dile getirmişti; Kemal Kılıçdaroğlu aynı çizgide

Türkiye'nin tüm imkanlarıyla orman yangınlarıyla mücadele ederken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sokakları yangın yerine çevirecek mülteci karşıtlığı söylemine devam ediyor. Kılıçdaroğlu, 3 Ağustos tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Afganistan’daki yönetim değişikliği nedeniyle ülkeden kaçması beklenen 1 milyon Afgan mültecinin Türkiye tarafından kabulü için ABD Başkanı Joe Biden ile anlaşma yaptığını iddia etti. CHP lideri söz konusu paylaşımlarını daha sonra İngilizce olarak da servis etti.

Diriliş Postası’dan Sabri İşbilen’in haberine göre, Erdoğan ile Biden arasında NATO zirvesinde gerçekleşen görüşmede sadece Afganistan’daki Kabil Havalimanı’nın Türkiye tarafından işletilmesi konusu gündeme gelmiş, Türkiye bu konuda bir takım şartlar öne sürmüştü. CHP lideri buna rağmen söz konusu zirvede Afgan mültecilerin kabulü için anlaşma yapıldığı iddiasını gündeme taşıdı.

Kılıçdaroğlu'nun Türkiye’nin İran sınırında göç dalgasına karşı aldığı önlemler, 70 binden fazla Afgan mültecinin sınır dışı edilmesi gerçeğine rağmen, “Türkiye ile ABD anlaştı” iddiasının arkasındaki gerçek de ifşa oldu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, FETÖ firarisi Cevheri Güven’in 29 Temmuz tarihinde yayınladığı videolarda sarf ettiği yalanları sadece 4 gün sonra hemen hemen aynı cümlelerle paylaştığı ortaya çıktı. FETÖ firarisi Güven’in skandal videosunda, “Afganistan’da Türkiye, bu oluşacak mülteci dalgasını kabul etti. Türkiye masada bu mülteciler gelirse ben bunları kabul ederim dedi. Şimdi Doğu sınırları yol geçen hanına gelmiş durumda” ifadelerini kullanıyor.

ABD Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada ise Kılıçdaroğlu’nun iddiasını çürüttü:

ABD Büyükelçiliği, Başkan Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Afgan mülteciler ya da göçmenler konusunda bir 'anlaşma' veya 'pazarlık' yapıldığına dair iddiaların tamamen temelsiz olduğunu belirtmek ister.
banner79
Yorumlar (0)