Başbakan istifa etti

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, başkent Beyrut Limanı’ndaki şiddetli patlamanın ardından gelen yoğun baskılar ve hükümet karşıtı protetolar üzeri istifasını sundu ve istifa etti. Haber ajansı Reuters aktardığına göre, Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hassan, Beyrut'taki patlama sonrasında gerçekleşen hükümet karşıtı protestolardan sonra ardından hükümete istifasını sunduğunu açıklanmıştı.

10.08.2020, 20:00 Haberler
Başbakan istifa etti
Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, başkent Beyrut Limanı’ndaki şiddetli patlamanın ardından gelen yoğun baskılar ve hükümet karşıtı protetolar üzeri istifasını sundu ve istifa etti.

Haber ajansı Reuters aktardığına göre, Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hassan, Beyrut'taki patlama sonrasında gerçekleşen hükümet karşıtı protestolardan sonra ardından hükümete istifasını sunduğunu açıklanmıştı.

Kabine toplantısının ardından istifa eden bütün bakanların listesini cumhurbaşkanlığına sulacaklarını bildiren sağlık bakanı Hasan, şu ifadelerde bulundu:
"Başbakan Cumhurbaşkanlığı'na giderek istifa eden bütün bakanların listesini verecek."

İletişim ve Enformasyon Bakanı Menal Abdussamed ve Çevre Bakanı Demyanos Katar, Adalet Bakanı Marie-Claude Najem, Maliye Bakanı Ghazi Wazni istifa ettiği bildirilmişti.
istifalardan önce neler olmuştu

Beyrut Limanı'nda geçen hafta meydana gelen patlamada en az 200 kişi ölmüş, binlerce kişi yaralanmıştı. Başkentte en az 300 bin evin hasar gördüğü belirtildi. Patlamanın limandaki bir depoda yıllardır bekletilen tonlarca amonyum nitrat nedeniyle yaşandığı açıklandı. Hükûmetin ihmalkârlığına tepki gösteren halk günlerce başkent Beyrut sokaklarında eylem yaptı ve hala sürdürüyor eylemini. İstifa çağrısının yapıldığı protestolarda çıkan gerilimin ardından en az 700 kişinin yaralandığı ifade ediliyor.

Kaynak: Eşref Kerküklü
banner1
Yorumlar (0)