'Bu 'gazete'ler Ynanistan'ın nüfuz ajanlarının sesi'

Cumhuriyet Gazetesi ve Gazete Duvar isimli haber sitesi yaptıkları skandallarına yenisini eklediler. Kapatılan Dersaadet Rum Cemiyeti’nin çalışmalarından övgüyle söz eden ve bir nevi bu cemiyetin devamı niteliğinde olduğunu açıkça itiraf eden Rumların Evrensel Federasyonu adlı kuruluşun adeta Yunan propaganda metni olan açıklamasını manşetlerine taşıyan Cumhuriyet gazetesi ve Gazete Duvar sosyal medya datepkilere yol açtı.

01.08.2020, 22:02 Haberler
'Bu 'gazete'ler Ynanistan'ın nüfuz ajanlarının sesi'

Cumhuriyet Gazetesi ve Gazete Duvar isimli haber sitesi yaptıkları skandallarına yenisini eklediler. Kapatılan Dersaadet Rum Cemiyeti’nin çalışmalarından övgüyle söz eden ve bir nevi bu cemiyetin devamı niteliğinde olduğunu açıkça itiraf eden Rumların Evrensel Federasyonu adlı kuruluşun adeta Yunan propaganda metni olan açıklamasını manşetlerine taşıyan Cumhuriyet gazetesi ve Gazete Duvar sosyal medya datepkilere yol açtı.Cumhurbaşkanlığı İletişim başkanı Fahrettin Altun geçtiğimiz günlerde Türkiye'deki farklı dine mensup vatandaşların dini ve kültürel haklarının iyileştirilmesini konu edinen bir video hazırladı.


Cumhuriyet Gazetesi ve Gazete Duvar adlı haber sitesi, İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un; "Türkiye Cumhurbaşkanı @RTErdogan başkanlığında, eşitlik ilkesini geliştirmek ve milletimizin kültürel ve dini çeşitliliğini korumak için benzeri görülmemiş adımlar attı. Bu bölüm Rum Ortodoks Topluluğu'na odaklanıyor" notuyla paylaştığı videoya tepki gösteren Yunanistan merkezli bir kuruluşun Yunan tezlerini içeren iddialarını gerçekmiş gibi manşetlerine taşıdı ve Türkiye'de, Yunanistan için beşincikol falliyeti gibi bir çalışma ortaya koydukları sosyalmedya da tartışıldı.

İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu adlı kuruluşun adeta Yunan propaganda metni olan açıklamasını manşetlerine taşıyan söz konusu gazeteler sosyal medyada, "Yunanistan'ın nüfuz ajanlarının sesi mi oldunuz" tepkileriyle karşılaştı. Söz konusu kuruluşun açıklamasında övgüyle bahsettiği, Dersaadet Rum Cemiyeti'nin bizzat Atatürk tarafından kapatıldığı ise yine sosyal medyada birçok araştırmacı yazar tarafından belgeleri ile yazıldı.


KAPATILAN CEMİYET
Agos Gazetesi'nin haberine göre, Atatürk tarafından kapatılan Dersaadet Rum Cemiyeti'nin çalışmalarından övgüyle söz eden ve bir nevi bu cemiyetin devamı niteliğinde olduğunu açıkça itiraf eden Federasyonun açıklamalarının Atatürkçü olduğunu iddia eden Cumhuriyet Gazetesi'nde ve Gazete Duvar'da yayınlanması tepkilere neden oldu.
Sabah gazetesi yazarı Ersoy Dede, konuyla ilgili sosyal medya hesabından, "Yunan tezleriyle haber yapmanız için Alman vakıfları ne ödüyor? @gazeteduvar @cumhuriyetgzt Biraz bu topraklara ait olun. Bir parça (zor ya) milli olmayı deneyin.." diyerek söz konusu medyanın Alman Vakıfları ile olan ilişkisine dikkat çekti.

Cumhuriyet Gazetesi ile Gazete Duvar'dan konuyla ilgili herhangi bir cevap gelmezken  Uluslararası Hukuk uzmanı Doç. Dr. Selman Öğüt, "besleme medya" tepkisi ile şunları sözlerine ekledi:
"Besleme medyanın Yunan tezlerini dile getirmek için Alman vakıflarından para aldıkları doğru mu? @gazeteduvar @cumhuriyetgzt."

https://www.esrefkerkuklu.com/fahrettin-altundan-yunanistana-yunanca-mesaj-hep-birlikte-turkiyeyiz/

banner1
Yorumlar (0)