Büyük Ülkü Devi İzzettin Alparslan vefat etti; İzzettin Alparslan kimdir?

Hayatını Türkmen mücadelesine adamış ve Rahmetli Alparslan Türkeş'ten etkilenerek soy adını 'Alparslan' olarak değiştiren  İzzettin Necmettin Demirci (İzzettin Alparslan) 24 Aralık 2020 tarihinde İstanbul'da bir hastanede kalp rahatsızlığı dolayısı ile hayatını kaybetti. Ölüm haberi, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz tarafından TBMM'nde gündeme getirildi.

27.12.2020, 15:40 Haberler
Büyük Ülkü Devi İzzettin Alparslan vefat etti; İzzettin Alparslan kimdir?

Hayatını Türkmen mücadelesine adamış ve Rahmetli Alparslan Türkeş'ten etkilenerek soy adını 'Alparslan' olarak değiştiren  İzzettin Necmettin Demirci (İzzettin Alparslan) 24 Aralık 2020 tarihinde İstanbul'da bir hastanede kalp rahatsızlığı dolayısı ile hayatını kaybetti. Ölüm haberi, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz tarafından TBMM'nde gündeme getirildi.Kılavuz, TBMM'de yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:

Türkmen davasına ömrünü adayan, Türkmeneli Türk’tür şiarının yılmaz savunucusu, gönül yaramız kara sevdamız Kerkük’ümüzün bayrak ismi, yiğit dava adamı İzzettin Alparslan ağabeyi rahmetle anıyor; ailesinin ve Türkmen gardaşlarımızın acısını paylaşıyorum.
(Kılavuz'un açıklamasını izlemek için altaki resimi tıklayın:)İZZETTİN ALPARSLAN KİMİR?


Türkmen camiasını yasa boğan merhum İzzettin Alparslan kimdir? MHP Kurucu Lideri Başbuğ Alparslan Türkeş’in can dostu İzzettin Alparslan, 1950 yılında Kerkük'ün Korya semtinde dünyaya geldi. Ailesi tarafından İzzettin Necmettin Demirci ismini aldı.  Genç yaşlarda dönemin diktatör Saddam Hüseyin rejimine karşı Türkmen Milli oluşumlarına katıldı, burda aktif roller üstlendi.
Milliyetçi Hareket Partisi Kurucu Lideri Merhum Alparslan Türkeş ile yan yana İzzettin Alparslan aynı karede.

 

Irak'ta siyasi faaliyet içinde olan, Türkmen Milliyetçi Hareket ve Milli Türkmen Partisi kurucuları arasında yer alıyor. Alparslan, Türkiye'nin Şanlıurfa ilinde yaşıyordu. Ancak, Şanlıurfa'da yaşamasına rağmen Türkmen faaliyetleri için gerek Ankara'da gerek İstanbul'da olan faaliyetler de bulunuyor ve gelişmelerle ilgili gereken girişimler de bulunuyordu.


Daha sonraki yıllarda, Şanlıurfa'dan İstanbul'a yerleşen İzzettin Alparslan, burada Irak Türkleri Kültür Derneği Üyesi oldu. Son zamanlarda kalp rahatsızlığı arttı. 24 Aralık 2020 tarihinde İstanbul'da bir hastanede hayatını kaybetti. Merhum Alparslan, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı.

 

Kerkük'te, Türkmen Spor Kulübü salonunda Cumartesi günü Türkmen mücadeleci Alparslan için taziye meclisi kurulacak.

 

Yusuf Ziya Arpacık'ın yazdığı, 'Yolbaşı' adlı kitabında okuduğum ve etkisinde kaldığım rahmetli İzzettin Alparslan'ın direnişi ve yılgınlık bilmeyen mücadelesi anlatılıyor. Allah'tan rahmet, ailesine ve Türkmen camiasına başsağlığı diliyorum, mekanı cennet olsun.

 
EŞREF KERKÜKLÜ © ÖZEL HABER
banner1
Yorumlar (0)