Denk Partisi'nin önerisi kabul edildi: Hollanda Parlamentosu Çin zulmünü 'soykırım' olarak tanıdı

Hollanda'da göçmen kökenlilerin desteklediği Denk partisi Hollanda parlamentosuna Çin devletinin Doğu Türkistanlılara soykırım uyguladığını öneri ile kabul ettirdi.

25.02.2021, 23:51 Haberler
Denk Partisi'nin önerisi kabul edildi: Hollanda Parlamentosu Çin zulmünü  'soykırım' olarak tanıdı

Denk partisinin kurulduğu günden yana Hollanda parlamentosuna taşıdığı Çin devletinin Doğu Türkistanlılara karşı yaptığı zulüm Hollanda parlamentosu tarafından soykırım olarak nitelendirildi.


Doğu Türkistanlılara karşı zorunlu organ nakli yaptıran, Doğu Türkistanlı bayanları zorunlu olarak Çin kökenli vatandaşları ile evlendiren, 100 binlerce Doğu Türkistanlıyı çalışma kamplarında çalıştıran ve sayısızca baskıcı uygulama yapan Çin devletine karşı ciddi bir adım atılmış oldu.
Uzun süredir Doğu Türkistan’daki soykırımın gündeme gelmesi için mücadele eden Tunahan Kuzu, tasarının kabul edilmesinin ardında Hollanda medyasına şu açıklamayı yaptı:

Çin devletinin zalimliği Hollanda parlamentosu tarafından soykırım olarak nitelendirilmesi güzel bir gelişme ama yeterli değildir. DENK partisi olarak bugün Hollanda parlamentosunda ek tasarı sunarak Hollanda devletinin Çin devletini uluslararası savaş suçları mahkemesine şikâyet etmesi ve 10.000 Uygur Türküne mülteci statüsü vermesi için ek tasarı sunacağım.

Doğu Türkistan Soykırım tasarısını Denk Partisi yanı sıra D66, GroenLinks, PVDA, CDA, Partij voor de Dieren, Christen Unie, 50 Plus, SP ve bağımsız milletvekilleri destekledi.
 

banner1
Yorumlar (0)