FETÖ, PKK ve YPG'ye silah satmış

Özbekistan’da MİT destekli operasyonda yakalanan Gürbüz Sevilay, FETÖ-PKK işbirliğinin kanıtı oldu.

23.02.2021, 16:05 Haberler
FETÖ, PKK ve YPG'ye silah satmış

Sevilay’ın Savunma sanayi şirketi olan Irak ve Suriye'deki PKK/YPG üyeleriyle silah, füze, anti-dron, radar sistemi anlaşması yaptığı belirlendi.


TRT'nin haberine göre, Milli İstihbarat Başkanlığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün ortak operasyonuyla “silahlı terör örgütüne üye olma” suçunda hakkında yakalama kararı olan Gürbüz Sevilay, MİT destekli operasyonla Özbekistan’da yakalandı. Sevilay, 15 Şubat’ta Türkiye’ye getirildi.


Sorgusunda etkin pişmanlıktan faydalanmak isteyen Sevilay’ın anlatımları ve dijital materyallerden elde edilen veriler örgütün PKK/YPG ile kirli işbirliğini gün yüzüne çıkardı.


FETÖ'nün Özbekistan yapılanmasını kurdu.1990’lı yıllarda Sevilay’ın örgüte ilk olarak katıldığı, Özbekistan’a gönderilmeden önce FETÖ Silahlı Terör Örgütü elebaşı Fethullah Gülen ile görüştüğü belirlendi. Bürokratların çocuklarını eğitti Sevilay’ın Özbekistan’daki üst düzey bürokratların FETÖ'ye eleman kazandırdığı ortaya çıktı.


Yine FETÖ’ye maddi imkanlar da sunarak birden fazla şirket açtığı ve faaliyetlerine örgütün güdümüne Özbekistan’da devam ettiği tespit edildi.


Türkiye’ye dönen Sevilay, yine ihraç edilen FETÖ’cülerle savunma sanayi alanında faaliyet gösteren şirket kurdu. 2 ortağının bir süre sonra FETÖ aranmaları nedeniyle Yunanistan’a kaçması üzerine Sevilay bu kez daha önce “terörizmin finansmanından” işlem yapılan M.S. ile şirketini yönetti.


İtirafçı olan FETÖ'cü Sevilay'ın ifadesiyle ortaya çıkan kirli işbirliğinin ayrıntıları şöyle: Sevilay, M.S.’nin irtibatları doğrultusunda PKK bağlantılı kişilerle irtibata geçti. 2019 yıllı sonlarında N.Ö. aracılığı ile Suriye’nin Rojava bölgesine gitti. Sözde PKK/YPG karargahında silah ticareti için anlaşma yaptı.

banner8


Bu anlaşmadaki mühimmat ve silah, malzemelerin temini için Ukrayna’da irtibatlar kurdu, bir şirketle alım için protokol imzaladı.


Irak'ın kuzeyien Ukraynalılarla geldi. Sevilay bir kez daha sözde karargahta Mahir K. ve Mazlum  Kobani ile anti-İHA, anti-drone, askeri malzemeler, termal elbiseler ile ilgili görüşmeye katıldı. Bu askeri malzemelerin temini için yapılan anlaşma kapsamında Ukraynalı şirket yetkililerini PKK/YPG’li üst düzey teröristler ile Irak’ın kuzeyinde buluşturdu.


Bu buluşmada roket ve füze sistemleri de dahil olmak üzere geniş çaplı silah ticareti görüşmesi yapıldığı, silah ticareti ile ilgili 200 bin dolar avans alındığı ortaya çıkarıldı.


ABD 
Rojava’da ilk görüşmede Sevilay’ın ifadesinde PKK yöneticileri H.A. ve M.Ö.'nün “Bir savaş durumunun var olduğunu, savaş nedeni ile şehirleşmeyi yavaşlattıklarını, para ve güç olarak kendilerinin Suriye’den daha güçlü olduklarını, her şeylerinin hazır olduğunu, uluslararası statü beklediklerini, fabrikalar yapacaklarını, ancak şuan acil başka şeylerin lazım olduğunu” dile getirdiğini anlattı.


PKK’lı yönetici: İHA’lardan korunmamız lazım, Gürbüz Sevilay, bu toplantılarda PKK'nın güçlü Türk SİHA bombardımanlarından kaçmak için; radar sistemi, füze, anti drone, anti-insansız hava aracı sistemi ve termal askeri kıyafetler talep ettiğini belirtti.


Sevilay ifadesinde Türkiye sınırına çok yakın bir bölgede bulunan petrol bölgesine götürüldüğünü, burada terör örgütü yöneticisi H.A.’nın çıkartılan petrolü ABD’ye verdiklerini anlatıp ‘bu bölgeyi insansız hava araçları (İHA) bombardımanından korumamız lazım, anti dron ve anti insansız hava aracı sistemine ve termal askeri kıyafet (termal kameranın tespit etmemesi için) ihtiyaç duyuyoruz, bu bölgenin güvenliğinden ben sorumluyum’ dediğini dile getirdi.

 

banner1
Yorumlar (0)