FETÖ ve PKK Yunanistan'da çatıştı! Uyuşturucu için hesaplaştırlar

Yunanistan himayesi altında aldığı FETÖ terör örgütü ülkeyi karıştırdı. Yunan Polis Teşkilatı (ELAS)'ın soruşturmaya göre, geçen yıl FETÖ ile PKK terör örgütü arasında uyuşturucu hesaplaşması yaşandı ve çıkan silahlı çatışmalarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 6 kişi yaralandı.

05.05.2022, 21:46 Haberler
FETÖ ve PKK Yunanistan'da çatıştı! Uyuşturucu için hesaplaştırlar

FETÖ menuspları sığındıkları Yunanistan'ı karıştırdı. Yunan Polis Teşkilatı (ELAS)'ın soruşturma belgelerinden elde edilen bilgilere göre, geçen sene Eylül ve Ekim aylarında FETÖ ile PKK mensupları arasında silahlı saldırılar yaşandı. İki terör örgütünün arasında yaşanan çatışmanın uyuşturucu ticareti yüzünden yaşandığı açıklandı. İlki 5 Eylül'de Pire kentinin Paşalimanı sahilinde, ikincisi de 7 Ekim'de Atina yakınlarındaki Anavisos kasabasında yaşanan silahlı çatışmalarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 6 kişi yaralandı. Yaşanan olaylara yönelik Yunan İstihbarat Teşkilatı (EYP) ile Interpol'ün desteklediği soruşturma neticesinde PKK üyesi 1 kişi göz altına alınırken saldırılarda yer alan 5 kişinin de kaçtığı belirtildi. 

Yunan medyasının önde gelen gazetelerinden Kathimerini'nin, ELAS'a ait soruşturma belgelerinden elde ettiği bilgiler ışığında hazırlamış olduğu haberde, şu ifadeler yer aldı: 

"Geçen yıl 5 Eylül’de, Paşalimanı’ndaki yaya yolunda, kimliği meçhul 2 kişi, 22 ve 26 yaşlarında 2 Türk vatandaşının (daha önce kardeş oldukları ileri sürülmüştü) ayaklarına 3 el ateş ettiler. Yaralılar, polise ifadelerinde ‘Yunanistan’a 6 ay önce geldik. HDP üyesiyiz’ dediler. Birinin adının Murat olduğu belirtilen yaralılar, taburcu olduktan sonra intikam almaya karar verdiler. Kendilerine ateş eden ve muhtemelen tanıdıkları saldırganlardan birinin sosyal medya hesabındaki bir fotoğrafından Anavisos kasabasında lüks bir dairede yaşadığını tespit ettiler. Geçen yıl 7 Ekim’de de saat 20.25’te, dairenin balkonunda oturan FETÖ ve PKK üyesi 4 kişiyi, 24 el ateş edip yaraladıktan sonra kaçtılar.”

Çıkan silahlı çatışmalarda yaralanan bir kişinin ifadesine yer verildi: 

“Altı aydır Yunanistan’dayım. Türkiye’den, siyasi görüşlerim nedeniyle hayatım tehlikede olduğu için geldim. HDP’liyim ve Pire’de yine HDP’li üç kişiyle beraber yaşıyorum. Bunlardan biri de dün akşam 20:30 sularında Paşalimanı’nda yürüyüşe çıktığım Murat.”

Başka bir yaralının ifadesinde de, ansızın karşısına çıkan kimliği belirsiz bir kişi tarafından sağ uyluk yerinden vurulduğu belirtimekte. 

ELAS'ın soruşturma belgelerindeki bazı bilgiler de haberde olduğu gibi aktarıldı:

“Anavisos’taki lüks daireyi, daha sonra İngiltere’ye kaçan 1 FETÖ üyesi kiralamıştı. Aynı kişi, kaçmadan önce 2018’de Ekvator’dan Yunanistan’a 178 kilo eroin getiren şebekenin ‘dayı’ adıyla tanınan 52 yaşındaki elebaşısını Malandrinu cezaevinde ziyaret etti.” Mısırlı bir taksi şoförü de ifadesinde “Birbirlerini Türkiye’den tanıyan çocuklar, taksi istediklerinde beni çağırıyorlardı. Saldırılar hesaplaşma için yapıldı.”

Yorumlar (0)