FETÖ'nün okulunda cinsel taciz skandalı: 450 bin dolar ödediler

Geçtiğimiz yılın mart ayında Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) sözleşmeli okulunun müdürü Danny Necimo cinsel tacizde bulunmuştu. FETÖ okulu tacize uğrayan davacı kadın çalışana okul yönetimi 450 bin dolar ödedi.

22.06.2020, 21:02 Haberler
FETÖ'nün okulunda cinsel taciz skandalı: 450 bin dolar ödediler

Geçtiğimiz yılın mart ayında Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) sözleşmeli okulunun müdürü Danny Necimo cinsel tacizde bulunmuştu. FETÖ okulu tacize uğrayan davacı kadın çalışana okul yönetimi 450 bin dolar ödedi.

Geçtiğimiz sene Türk nüfusunun ABD’de en çok yaşadığı eyalet New Jersey’nin Paterson şehrinde FETÖ’nün sözleşmeli okulunda seks skandalı yaşanmıştı.

Forumusa yer alan habere göre, asıl adı Doğan Necimoglu olan ve Danny Necimo takma adını kullanan FETÖ’cü, okul çalışanlarını defalarca taciz etti. New Jersey Yüksek Mahkemesi’ne sunulan belgelere göre Paterson Arts and Science Charter School’un müdürü taciz ile yargılandı.

The Paterson Times’ın haberine göre FETÖ’nun sözleşmeli okulu The Paterson Arts and Science eski müdürü Danny Necimo’ya açılan cinsel taciz davası için 450.000 dolar ödedi.

Necimo, Grand Street’teki Paterson Sanat ve Bilim Charter Okulu’nda resepsiyonist olarak çalışan Jenny Ramos’a cinsel tacizde bulunduğu ve cinsel saldırıya uğramasıyla dava açıldı.

Paterson Arts and Science Charter School 16 Mayıs 2019’da gerçekleşen olayı FETÖ’cü okulun Mütevelli Heyeti oyladı.

Mütevelli Heyeti tacizi kabul etti

Kayıtlara göre heyette bulunan Juan lnfante, Nilda Pardo, Jennifer Yashiro, David Yurt ve Zvonko Veskov uzlaştı ve herkes tacizciyi suçlu buldu.

FETÖ okulunun müdürü J.R. isimli kadına ‘Büyük gögüslü kadınları severim.’ dedi.

Okul müdürünün sicili kabarık. Başka bir olayda ise okul müdürünün Şubat 2017’de bir kadının kalçalarını okşadı. Mayıs 2017’de başka bir kadını konferans odasına çağırdı ve göğüslerini taciz etti.

3 ayrı ödeme yapıldı

Paterson Arts and Science Sözleşmeli Okulu ilk önce tacize uğrayan kasın çalışanı daha sonra Fetullahçı tacizci müdürü kovmuştu.

Uzlaşma anlaşmasına göre ne okul ne tacizci müdür iddiaları yalanlamadı ilk olarak $ 203,808 daha sonra 236.192 dolar ve son olarak 10 bin dolarlık çek ile ödeme yaptı.

Necimo hakkındaki ikinci taciz davası devam ediyor

Müdürlük yaptığı okulun çatı kuruluşu olan “iLearn Akademi” isimli eğitim kurumunda 2014’ten beri çeşitli görevlerde bulunduğu öğrenilen Danny Necimo hakkında Mayıs 2019’da ikinci bir cinsel taciz davası açılmıştı.

Necimo ile aynı okulda fen bilimleri öğretmeni olarak çalışmış B.B’nin, eski okul müdürü hakkında kendisine defalarca cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle 14 Mayıs’ta mahkemeye başvurduğu kamuya açık mahkeme kayıtlarında yer almıştı.

Mahkemeye sunulan dilekçede, B.B’nin, bir ders saati öncesinde hazırlık yaptığı sırada Necimo’nun sınıfına girip kapıyı kapattığı ve masasına müstehcen hareketlerle oturarak, “kendisine striptizci arkadaşı olup olmadığını ve kendisinin de striptizci olup olmadığını sorduğu” şeklinde bilgilere yer verilmişti.

Dilekçenin detaylarında, okul müdürünün fen bilgisi öğretmenini farklı zaman ve mekanlarda taciz etmeye devam ettiği ve B.B’nin Necimo’nun sürekli cinsel taciz ve istenmeyen hareketleri nedeniyle 23 Haziran 2017’de istifa etmek zorunda kaldığı belirtilmişti.

Kamuya açık kaynaklarda, Danny Necimo’nun Paterson Bilgi ve Teknoloji Sözleşmeli Okuluna 1 Ağustos 2015’te yıllık 91 bin dolar maaşla okul müdürü olarak başladığı, yine aynı okulda çalışan Semra Necimoğlu ile evli olduğu ifade edildi.

New Jersey’deki Türklerin yoğunlukla yaşadığı Paterson’ın merkezinde bulunan ve birçok Türk öğrencisi olan FETÖ’nün sözleşmeli eğitim kurumu Paterson Sanat ve Bilim Sözleşmeli Okulunda, anaokulundan 8’inci sınıfa kadar eğitim veriliyor.

banner1
Yorumlar (0)