Fransız medyası 2020'nin kudretli gücü: Erdoğan'ın Türkiye'si

Fransız gazeteci Pierre Haski, geride bırakılan 2020 yılının analizini yaptı. Analizin Türkiye bölümünde çarpıcı tespitlerde bulundu.

03.01.2021, 18:41 Haberler
Fransız medyası 2020'nin kudretli gücü: Erdoğan'ın Türkiye'si

Fransız gazeteci Pierre Haski, geride bırakılan 2020 yılının analizini yaptı. Analizin Türkiye bölümünde çarpıcı tespitlerde bulundu. Haski, "2020’nin kudretli gücünü seçmek gerekseydi, tartışmasız bir şekilde Erdoğan'ın Türkiye'si olurdu" şeklinde yazdı.

 

Fransız Gazeteci Pierre Hasaki

 

Pierre Haski, çarpıcı analizin devamında, "Bu Türkiye övgüsü değil, gelinen noktada Türkiye'nin artık dünyanın bir çok cephesinde durumu değiştirebilecek bir güç haline geldiğini anlamak gerek. 2020 yılının bir gücünü tayin etmek zorunda olsaydı, şüphesiz Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'si olurdu. Türkiye Cumhurbaşkanı müttefiklerini kışkırtmaktan korkmuyor" diye yazdı.

 

Fransız Gazeteci Pierre Hasaki, Türkiye ile ilgili analiz yazısında şu açıklamalara yer verdi:

 

Erdoğan, son yıllarda bölgedeki istikrarsızlıklardan da faydalanarak 100 yıl önce yok olan Osmanlı'nın büyüklüğüne geri dönme hayali ile Türk nüfuzunu canlandırdı. Türkiye, Azerbaycan'la oluşturduğu müttefik ilişkileriyle Rusya'yı Kafkaslarda hizaya getirdi. Trump, Erdoğan'a karşı izlediği politika rüzgar gülü gibiydi. 2021 yılında Joe Biden'in izliyeceği politika yılın bilinmezi.

 

EŞREF KERKÜKLÜ © ÖZEL HABER

banner1
Yorumlar (0)