Gösterilerde 560 kişi hayatını kaybetti

Iraklılar, 'işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği' nedeniyle ülkenin çeşitli bölgelerinde protestolar düzenledi. 1 Ekim 2019'da başlayan protestolarda hayatını kaybedenlerin bilançosu açıklandı.

30.07.2020, 21:38 Haberler
Gösterilerde 560 kişi hayatını kaybetti

Iraklılar, 'işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği' nedeniyle ülkenin çeşitli bölgelerinde protestolar düzenledi. 1 Ekim 2019'da başlayan protestolarda hayatını kaybedenlerin bilançosu açıklandı. Başbakan el-Kazimi yaptığı açıklamada, geride kalan 10 ayda 560 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Irak hükümeti, 'işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği' nedeniyle geçen yıl başlayan gösterilere ilişkin ilk resmi açıklamasını yaptı.

Başbakan Müsteşarı Hişam Davut, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, gösterilerde gençlere karşı gerekçesiz bir şiddet kullanıldığını dile getiren Davut şünları dedi:

"Ekim ayında gösterilerin başlamasından bu yana sivil ve asker yaklaşık 560 kişi hayatını kaybetti. Gösterilerde gençlere karşı gerekçesiz bir şiddet kullanıldı."

Hükümet, yaşanan olayların ayrıntılarını ve göstericilere karşı şiddete başvuranları ortaya çıkarmak için bir komite oluşturduğunu kaydeden Davut, hükümetin kaçırılma ve zorla kaybetme olaylarını azaltmaya çalıştığını, hedeflerinin saygın bir hukuk devleti olduğunu vurguladı.

Ölenlerle ilgili bilgi veren müsteşar Haşim Davut, gösterilerde yaralananların sayısına ilişkin her hangi bir bilgi vermedi.

BAŞBAKAN ADİL ABDULMEHDİ İSTİFA ETMİŞTİ


Irak'ın birçok kentinde 1 Ekim 2019'da 'işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği' gibi nedenlerle başlayan hükümet karşıtı gösteriler, Başbakan Adil Abdulmehdi'nin 29 Kasım'da istifa etmesine neden olmuştu.

Mevcut Başbakan Mustafa el-Kazımi, "hizmetleri iyileştirmek, yolsuzlukla mücadele ve göstericileri öldürenlerin yargılanması" gibi vaatlerini yerine getirmesi talebiyle zaman zaman gösteriler düzenleniyor.
banner1
Yorumlar (0)