Halkın tepkisi üzerine Hollanda Kralı Willem-Alexander tatilini yarıda kesti ve Holllanda'ya geri döndü

Hollanda'da hükümetin "zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması" uyarısına aldırış etmeden ailesi ile birlikte Yunanistan'a tatile giden Hollanda Kralı Willem-Alexander, halkın yoğun tepkisi karşısında daha fazla dayanamadı ve tatilini yarıda keserek Hollanda'ya geri döndü.   Geçtiğimiz günlerde Hollanda medyası, Kral Willem-Alexander, Kraliçe Maxima ve üç kızının, sonbahar tatilini geçirmek üzere Yunanistan'ın Mora yarımadasında bulunan yazlık evlerine gittiklerini duyurmuştu.

17.10.2020, 18:10 Haberler
Halkın tepkisi üzerine Hollanda Kralı Willem-Alexander tatilini yarıda kesti ve Holllanda'ya geri döndü
Hollanda'da hükümetin "zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması" uyarısına aldırış etmeden ailesi ile birlikte Yunanistan'a tatile giden Hollanda Kralı Willem-Alexander, halkın yoğun tepkisi karşısında daha fazla dayanamadı ve tatilini yarıda keserek Hollanda'ya geri döndü.

 

Geçtiğimiz günlerde Hollanda medyası, Kral Willem-Alexander, Kraliçe Maxima ve üç kızının, sonbahar tatilini geçirmek üzere Yunanistan'ın Mora yarımadasında bulunan yazlık evlerine gittiklerini duyurmuştu.

 

Huis ten Bosch sarayındaki bayrağın indirilmesi, Kral Willem-Alexander ve ailesinin tatile gittiğini doğruluyordu. Sayardaki bayrağın indirilmesi, karlın ülkede olmadığı anlamını taşıyor.

 

Avrupa'nın pek çok ülkesi Hollanda, Yunan adaları dahil, "zorunlu olmadıkça gidilmemesi gereken" turuncu listeye alırken, kralın yazlığının olduğu yer, "gidilebilir ama riskli" olarak işratlenmişti.

 
'KRAL DA DAİL HERKES İÇİN GEÇERLİ'

 

Hollanda'da yapılan Bakanlar kurulu toplantısıdan sonra Sağlık Bakanı Hugo de Jonge'e yönetilen sorular üzere, kralın tatile gittiginden haberdar olmadığını belirtti. Sağlık Bakanı de Jonge, Willem-Alexander'in davranşlına şaşırdığını belirterek, "koronavirüs önlemlerinin kral da dahil herkes için geçerli" dedi.

 

Hollanda hükümet mensupları kabine toplantısı sonrası, yurtdışına çıkılmaması ve mümkün olduğunca evde kalınması çağrısını terkarladı. Siyasi parti temsilcileri kralın davranışını, "anlayışsızlık" olarak değerlendirdi.

 

Sosyal medya kullanıcılarının yoğun tepkisi üzerine Hollanda Kraliyet Ailesi tarafından resmi bir açıklama yapıldı. Kraliyet ailesinin tepkileri haklı bulduklarını belirterek şu açıklamaya yer verdiler:

 
"Tatilimizi iptal edeceğiz. İnsanların medyadaki haberlere tepkilerini görüyoruz ve bunlar bizi yoğun biçimde etkiliyor. Covid-19 virüsüyle baş edebilmek için kurallara uymak gerekiyor. Tatilimizle ilgili tartışma buna katkı sağlamıyor."

 

Hollanda televizyon kanalı NOS'in haberine göre, ilk kez kralın tatili eşi benzeri görülmemiş bir şekilde sona erdi ve bu Willem-Alexander için toplumda bir güven kaybına yol açtığını belirtti.

 

NOS, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo de Jonge'nin kralı arayarak, "ülkeye dönseniz iyi olur" tavsiyesinde bulunmuş olabileceğini ileri sürsede bunun kesin bir bilgi olmadığı da tartışılıyor. Ancak bu bilgi resmen teyit edilmedi.

 
EŞREF KERKÜKLÜ © ÖZEL HABER
banner1
Yorumlar (0)