Hollanda'da çoğu kadın her beş gençten biri ev içi şiddete maruz kalıyor

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS) ile Bilimsel Araştırma ve Belgeleme Merkezi (WODC), Mart 2019-Nisan 2020 döneminde yaşanan şiddet olaylarını araştırdı.

29.09.2021, 16:55 Haberler
Hollanda'da çoğu kadın her beş gençten biri ev içi şiddete maruz kalıyor

Hollanda'da çarpıcı araştırma...

16-24 yaş arasındaki her beş gençten birinin ev içi şiddete maruz kaldığı ortaya çıktı.

Şiddete uğrayanların büyük kısmının ise kadınlar olduğu belirtildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Hollanda İstatistik Kurumu (CBS) ile Bilimsel Araştırma ve Belgeleme Merkezi (WODC), Mart 2019-Nisan 2020 döneminde yaşanan şiddet olaylarını araştırdı.

Hollanda'da ilk kez gerçekleştirilen bu araştırmanın 2022 ve 2024 yıllarında da tekrarlanacağı kaydedildi.

16-24 yaş arasındaki gençlerin yüzde 12'sinde, ev içi şiddetin yapısal hale geldiği ifade edilirken şiddet olaylarının çoğunluk olarak vurma, tekmeleme ve fiziksel acı ile tehditten oluştuğu ortaya çıktı.

Zorlayıcı kontrol

Araştırmaya göre, Hollandalı gençler "zorlayıcı kontrol" ile de sıkça karşılaşıyor. Gençlerin yüzde 10'u, aile içindeki bir kişinin sürekli olarak diğerine hükmettiği ve kontrol ettiği bu ev içi şiddet yöntemini yaşıyor.

Aile içindeki birini küçümsemekten, küçük düşürmeye ve arkadaşlarıyla temasını yasaklamaya kadar varan bu şiddet biçimine maruz kalanlar da çoğunlukla genç kadınlardan oluşuyor.

Araştırma sonucuna göre tüm ev içi şiddet olaylarında, mağdur kadınların oranı erkeklerden daha fazla. Ayrıca ev içi şiddet olaylarının kaynağında ise genellikle erkekler var. Erkekler arasında şiddet uygulama olasılığı, kadınlara göre daha fazla.

Eski eş, arkadaş tarafından takip edilme ve ev içi ortamda cinsel şiddet, genç kadınların en fazla maruz kaldığı olaylar. 

Öte yandan yalnız yaşayan gençler arasında cinsel şiddete maruz kalma oranı, aileleriyle birlikte yaşayan gençlere göre üç kat daha yüksek.

banner79
Yorumlar (0)