Hollanda'nın yeni kabusu Maymun Çiçeği Virüsü! Vaka sayısı neredeyse iki katına çıktı!

Koronavirüsle mücadeleden kurtuldu derken, Hollanda'nın başı şimdi de maymun çiçeği virüsüyle dertte! Geçen çarşambadan itibaren vaka sayısı neredeyse iki katına çıkan ülkede RIVM, yapılan ilk testlerde maymun çiçeği virüsü tespit edilen kişilerin izolasyona girmeleri çağrısında bulundu.

30.05.2022, 18:00 Haberler
Hollanda'nın yeni kabusu Maymun Çiçeği Virüsü! Vaka sayısı neredeyse iki katına çıktı!

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü RIVM tarafından bugün yapılan açıklama korkuttu. RIVM, geçtiğimiz hafta Çarşamba gününden bu yana tespit edilen maymun çiçeği virüsüne bağlı vaka sayısının 26'ya  çıktığını duyurdu. RIVM, vaka tespit edilen kişilerle ilgili olarak "Bu insanların çoğunluğunun Afrika'daki bölgelerle hiçbir bağlantısının bulunamaması dikkat çekici, bu açıdan virüsün Avrupa'da yayılabileceği anlamına gelebilir" uyarısında bulundu. 

VAKA TESPİT EDİLENLER ARASINDA EŞCİNSEL ERKEK SAYISI FAZLA

RIVM, virüsün eşcinsel erkeklerde daha çok görüldüğünü belirtirken, yalnızca cinsel temas yoluyla yayılmadığının ve sadece eşcinsel topluluk ile ilgili olmadığının da özellikle altını çizdi. RIVM özellikle enfekte olduğundan şüphelenen vatandaşların ev doktoruna müracaat etmesi gerektiğini belirtti.  Yapılan ilk testlerde maymun çiçeği virüsü tespit edilen kişilerin de izolasyona girmeleri gerekiyor. Kurum bu hastalığın herkeste görülebileceğine dikkat çekerek,  örnek olarak  İngiltere'de virüse yakalanan bir kadın ve bir çocuğu gösterdi.

BELİRTİLERİ NELER?

Hastalık virüsü taşıyan biriyle yakın (cilt) temas veya bu kişinin kullandığı eşyalar yoluyla da bulaşabiliyor. Virüs, derideki karakteristik şişliklere ek olarak, ateş, baş ağrısı, sırt ağrısı ve lenf düğümlerinde şişlik olarak kendini gösteriyor.  Seyri oldukça hafif geçen hastalık  komplikasyonlarla birlikte ölümcül olabiliyor. 

Yorumlar (0)