Hollanda’da çocuklar için yapılan çıplak programına Tunahan Kuzu'dan tepki: Deli Saşması

Hollanda’da çocuklardan sorular gelen tamamen çıplak yetişkinlerde yanıtlandığı yeni ve eğitim amaçlı bir televizyon programı eleştirilerin odak noktası oldu.

11.03.2021, 20:46 Haberler
Hollanda’da çocuklar için yapılan çıplak programına Tunahan Kuzu'dan tepki: Deli Saşması


Dutch News’un haberine göre “Simply Naked” (Sadece Çıplak) programı henüz yayına başlamadı ama programın yayıncılığını üstlenen kanal NPO, yetişkinlerin soyunduğu görüntüler içeren bir tanıtım filmi çıkardı.


Independent Türkçe'nin atardıklarına göre, Programın formatı dahilinde çıplak yetişkinler çocuklardan bedenlerinde rahat hissedip hissetmedikleri gibi konularda gelen soruları yanıtlıyor. Formatın tasarımı beden olumlamayı teşvik etme amaçlı.


Programın sunucusu Edson da Graça şunları söyledi: 

Hedef çocuklara her bir bedenin farklı olduğunu ve tüm bedenlerin mükemmel olmadığını öğretmek.

Ne var ki programın sıra dışı karakteri Hollanda’da siyasi çrşitliliğin her tarafından olumsuz tepkilere sebep oldu.


Tunahan Kuzu Denk partisi mensubu parlamento üyesi programı “deli saçması” diye niteledi ve Twitter’daki takipçilerini kanala yazı yazarak programı protesto etmeye çağırdı.


FvD’nin lideri Thierry Baudet programın “pedofiliyi teşvik etmeye yaklaştığını söyledi.


Programın ön gösterimlerinden birinde çocukların farklı tepkilerine yer veriliyor. Çocuklardan biri “bu görmem gereken bir program değil” diyor.


Kanalın yaptığı bir açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Çocuklar tam olarak ne olacağını ve programın herhangi bir anında nasıl hissettiklerini söyleyebileceklerini biliyordu. Küçük bir bağrışma bekliyorduk. Bunun çocuklara uygun olduğu
fikrine herkes katılmayacak ve bunda bir sorun yok.

Çocuklarının izleyip izleyemeyeceğinin kararı ebeveynlere kalmış. Simply Naked’in (Flamanca Gewoon Bloot) ilk bölümü 21 Mart’ta NTR’de gösterilecek.Programın konsepti, Danimarka’da yayımlanan Ultra smider tøjet (Ultra soyunuyor) başlıklı benzer bir programa dayanıyor.

Bu program da ilk çıktığı sıralar olumsuz tepkiler görmüş olsa da 2019’da bir televizyon ödülü kazanmıştı.

banner1
Yorumlar (0)