Hollanda'da sosyal ödenek alan kadına mahkeme şoku: Annesinin yardımı suç sayıldı

Hollanda'nın Wijdemeren belediyesin de yaşayan ve yoksulluk  yardımı alan (sosyal öedenk - uitkering) bir kişi, annesinin kendisine alış-veriş yaptığı gerekçesi ile mahkemelik olmuş ve aldığı sosyal yardımı geri ödemesi hükmedilen kadının davası yeniden başladı.   Wijdemeren belediyesinden sosyal hizmetler çalışanı, sosyal ödenek alan kadının evini kontrol ettiği esnada Albert Heijn ürünleri görmüş ve bu nedenle ödenek alan kadının almış olduğu ödeneği geri vermesi istenmişti.

29.12.2020, 18:55 Haberler
Hollanda'da sosyal ödenek alan kadına mahkeme şoku: Annesinin yardımı suç sayıldı

Hollanda'nın Wijdemeren belediyesin de yaşayan ve yoksulluk  yardımı alan (sosyal öedenk - uitkering) bir kişi, annesinin kendisine alış-veriş yaptığı gerekçesi ile mahkemelik olmuş ve aldığı sosyal yardımı geri ödemesi hükmedilen kadının davası yeniden başladı.

 

Wijdemeren belediyesinden sosyal hizmetler çalışanı, sosyal ödenek alan kadının evini kontrol ettiği esnada Albert Heijn ürünleri görmüş ve bu nedenle ödenek alan kadının almış olduğu ödeneği geri vermesi istenmişti.

 

Ödenek alan kadın mahkemelik oldu. Kadın aldığı maaşın yetmediğini mahkemede dile getirdi ve bu nedenle annesinden yardım aldığını bildirdi. Wijdemeren belediyesi, ödenek alan kadının 'bilgi verme' konusunda yükümlülüğünü ihlal ettiğini bildirerek, "sosyal ödenek alan bir kişi her hafta annesinin alış-veriş yaptığını bize bildirmeliydi ancak burda bilgi verme kuralının ihlal edildiğini görüyoruz. Bu nedenle 2015-2018 yılları arası aldığı sosyal ödeneğin geri ödenmesini talep ediyoruz" diyerek açıklamada bulunmuştu.

 

Mahkeme, 2015-2018 yılları arasında sosyal ödenek alan kadının, 7 bin 40 Euro belediyeye geri ödemesini kararlaştırdı.

 

Wijdemeren Belediye Meclis Üyesi Rosalie van Rijn, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "yargıç bizimle aynı fikirde, ancak yasal olan her şey de adil değil" dedi.

 

Ayrıca, belediye meclisi, 2018 yılında bu olayın nasıl ortaya çıktığını tekrar inceliyecek ve davaya yeniden bakılacağı öğrenildi.

 

Aşağıdaki haberi okumak için resime tıklayın:


EŞREF KERKÜKLÜ © ÖZEL HABER
banner1
Yorumlar (0)