Hollanda’dan Delta’ya karşı önlem! Aşı kartı zorunluluğu

Dünya Delta varyantına karşı önlemlerini artırıyor

09.08.2021, 13:23 Haberler
Hollanda’dan Delta’ya karşı önlem! Aşı kartı zorunluluğu

Dünyada koronavirüse yakalananların sayısı 203 milyon 350 bini, hayatını kaybedenlerin sayısı da 4 milyon 305 bini aştı. 

Yazın başında kısıtlamaları kaldıran pek çok ülke 4'üncü dalga tehdidine karşı yeniden önlemlerini sıkılaştırıyor.

Dünyada vakaların yeniden yükselişe geçmesinin ardından bir bir önlem alan ve tedbirleri sıklaştıran ülkeler varyantın önüne geçmeye çalışıyor.

Hollanda da yeni kararlar alırken Belçika ve Almanya’dan gelen yolculara aşı kartı ya da negatif test sonucu göstermeyi zorunlu hale getirdi.

Fransa'da önlemler sıklaştırılıyor
Fransa’da hafta başından itibaren aşı veya test zorunluluğu getirilen mekanların sayısı artırılıyor.
Uzun mesafe yolculuk yapanlar ve restoranların kapalı ve açık alanlarına gidenlerden iki doz aşı ya da son 72 saat içinde alınmış negatif test sonucu veya son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini ispatlaması istenecek.
Son 45 gün içinde üst üste kurallara uymayan işletme sahipleri 9 bin euro veya bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Söz konusu kısıtlamalar, müze, sinema, stat, spor merkezleri, sergi ve eğlence ile kültür merkezlerinde de uygulanmakta.

Almanya'dan karantina kararı
Almanya, Fransa'nın güneyindeki bölgelerden ülkeye giriş yapanları 10 gün karantinada tutma kararı aldı.

İran'da vaka ve can kaybı rekor kırdı
İran'da salgının başından beri en yüksek günlük vaka ve can kaybı kaydedildi. Bir günde 39 bini aşkın vaka, 542 can kaybı kayıtlara geçti.

Tunus'ta aşı kampanyası
Tunus'ta "Koronavirüse karşı Ulusal Aşılama" günü dolayısıyla, Ben Arus vilayetinde binlerce kişi aşı uygulama merkezlerine akın etti.

İsrail'de "yeşil geçiş" geri döndü
1107 yeni vaka tespit edilen İsrail'de, "yeşil geçiş" sistemi yeniden uygulanmaya başlandı. Kapalı alanlara, aşılanmış ya da hastalığı atlatmış kişiler girebilecek.

Wuhan'da yaşayanların neredeyse tamamına test yapıldı
Salgınının ortaya çıktığı 11 milyonu aşkın nüfuslu Çin'in Wuhan kentinde yaşayanların neredeyse tamamına test yapıldı. 9 yeni vakaya rastlandı. Bu kişilerin hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Obama'dan tepki çeken parti
ABD'nin eski Başkanı Barack Obama'nın 60'ıncı yaşını kutladığı doğum günü partisinde, kendisinin ve partiye katılan yüzlerce kişinin maske takmadan dans ettiği görüntüler sosyal medyada tepki topladı. 

Malezya'da en yüksek günlük can kaybı
Malezya'da son 24 saatte 360 kişinin COVID-19'dan yaşamını yitirmesiyle ülkede salgının başlangıcından bu yana virüse bağlı en yüksek günlük COVID-19 can kaybı sayısı kaydedildi.

Malezya hükümeti salgın nedeniyle yürürlükteki bazı kısıtlamaların COVID-19 aşılarını tamamlayanlar için hafifletileceğini duyurdu.

Zambiya Çin aşısından aldı
Zambiya, Çin'in COVID-19'a karşı geliştirdiği Sinopharm aşısından 100 bin doz teslim aldı.

banner1
Yorumlar (0)