Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, kabinenin tamamlanması için destek istedi

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, sadece 15 bakanın güvenoyu alarak Meclis'ten geçebildiği 22 kişilik kabinesinin tamamlanabilmesi için siyasi gruplardan destek istedi. Irak resmi haber ajansının haberine göre Kazımi, devlete bağlı Sabah gazetesi için bir makale kaleme aldı.

19.05.2020, 06:08 Haberler
Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, kabinenin tamamlanması için destek istedi

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, sadece 15 bakanın güvenoyu alarak Meclis'ten geçebildiği 22 kişilik kabinesinin tamamlanabilmesi için siyasi gruplardan destek istedi.
Irak resmi haber ajansının haberine göre Kazımi, devlete bağlı Sabah gazetesi için bir makale kaleme aldı. Tamamı yarın yayınlanacak makalesinde Kazımi, yeni kabinenin tamamlanması, ekonomik kriz ve protestocuların öldürülmesi gibi konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Kabinenin tamamlanması için siyasi partilerin desteğine ihtiyacı olduğunu belirten Kazımi, "Birtakım risklerle karşı karşıyayım. Kabinenin tamamlanması için tüm siyasi grupların dayanışmasına ihtiyacım söz konusu." ifadelerini kullandı.


"BOŞ BİR DEVLET HAZİNESİ TESLİM ALDIM"


Ülkenin içinde bulunduğu mali problemlere de değinen Kazımi, şunları kaydetti:


"Hükümeti devralırken hemen hemen boş bir devlet hazinesi teslim aldım. Yolsuzluklar, devlet hazinesine giren tüm girdileri tüketti. Ülke gelirlerindeki azalma, hükümeti, memur maaşlarının ödenebilmesi için tüm alanlarda acil kaynak arayışına itiyor."


Ekim 2019'da patlak veren protestolarda barışçıl göstericilere hiçbir şekilde ateş açılması talimatı vermediğini ve vermeyeceğini vurgulayan eski İstihbarat Başkanı Kazımi, bunu yapanların adalete teslim edileceğinin altını çizdi.


Kazımi'nin 22 kişilik kabinesinin sadece 15 bakanı Meclis'ten güvenoyu almıştı. Bir süredir ekonomik krizle boğuşan Irak'ta, hükümetin memur maaşlarının ödenmesinde sıkıntı çekeceği yorumları yapılıyor.banner1
Yorumlar (0)