Kerkük, Erşat Salihi tarafından Araplaştırılıyor mu?

ÖZEL HABER | EŞREF KERKÜKLÜ Irak Türkmenlerinin en yoğun yaşadığı yer ve

16.05.2020, 16:17 Haberler
Kerkük, Erşat Salihi tarafından Araplaştırılıyor mu?
ÖZEL HABER | EŞREF KERKÜK

Irak Türkmenlerinin en yoğun yaşadığı yer ve Türkmeneli'nin başkenti olarak görülen yer Kerkük, Irak Türkmen Cephesi (ITC) başkanı Erşat Salihi tarafından Araplaştırılıyor mu? Dünya da olduğu gibi Irak ve Kerkük'te Koronavirüs belası konuşuluyor. Ancak Kerkük'te son günlerde ikinci konuşulan en önemli konulardan birisi ise, 'Kerkük, Salihi'nin eli ile Araplaştırılıyor mu?' konusu.

'RAKAN SAİT EL CUBURİ'YE SATILIYOR'


Irak'ta yayın yapan iraqims.net haberine göre, "Kerkük’teki daire müdürlerinin görevleri ITC başkanı Erşat Salihi ve Irak İller Komisyonu Genel Sekreteri Turhan Müftü tarafından Kerkük Valisi Rakan Sait el-Cuburi'ye satılıyor" şeklinde ifadeler yer alıyor.

'ERŞAT SALİHİ ONAYLIYOR'


Haberin devamında, "Bağdat’taki İller Komisyonu Genel Sekreteri Turhan Müftü işlemleri uyguluyor bu uygulamaları Salihi Kerkük'te onaylıyor. Kerkük'teki Sağlık müdürü Kerim Veli emekli olduktan sonra yerine Türkmen asıllı müdürün onaylanması beklenirken, yerine Kerkük Valisi Rakan Sait el-Cuburi'nin yeğeni Ziyet Cuburi getiriliyor" ifadeleri dikkat çekti.

DİLER SAMAT: 4 MİLYAR DİNAR NERDE


Kerkük Sağlık Dairesi Kriz Masası Sözcüsü Diler Samat, yaptığı yazılı açıklamada,"Bağdat'tan, Kerkük Sağlık Dairesine Koronavirüs nedeni ile 4 milyar dinar geldi ve iki ay içinde harcandı. Peki bu harcama nerelere yapıldı" diyerek yetkililere soru yöneltti.

Ayrıca, Kerkük valisi Rakan Sait el-Cuburi, şüpheleri üzerinden atmak için Kerkük Sağlık genel müdürü Dr. Kerim Veli'nin emekli olduktan sonra, Dr. Şahin Köpürlü ve Ercan Reşit adlı iki Türkmen kökenli Veli'nin yerine gelmeleri için Bağdat'a isimlerini gönderdi ancak hala onay gelmedi.

Salihi ve Cuburi 'işbirliğini' yazan Arab medyasının o haberi:

https://iraqims.net/%d8%aa%d8%ad%d9%82%d9%8a%d9%82%d8%a7%d8%aa-%d8%b5%d9%81%d9%82%d8%a7%d8%aa-%d8%aa%d8%ba%d9%8a%d8%b1-%d8%a7%d9%84%d9%85%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%a1-%d8%a8%d9%8a%d9%86-%d8%a7%d9%84%d9%80-%d8%ac%d8%a8/17230/

https://www.esrefkerkuklu.com/diler-samat-gazeteci-esref-kerkukluye-konustu/
banner1
Yorumlar (3)
Diler Samat, gazeteci Eşref Kerküklü’ye konuştu | Eşref Kerküklü 9 ay önce
[…] Kerkük, Erşat Salihi tarafından Araplaştırılıyor mu? […]
Diler Samat, Eşref Kerküklü’ye konuştu | Eşref Kerküklü 9 ay önce
[…] Kerkük, Erşat Salihi tarafından Araplaştırılıyor mu? […]
Dr. Hicran Kazancı’dan, Erşat Salihi’ya gönderme: 10 yıl hiç birsey yapamadınız; bu millet hisap sorar | Eşref Kerküklü 9 ay önce
[…] Kerkük, Erşat Salihi tarafından Araplaştırılıyor mu? […]