Murat Yetkin: NATO’da S-400’ler değil ama Irak operasyonu konuşuldu

 Gazeteci Murat Yetkin, YetkinReport'ta  17 ve 18 Şubat'ta gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Toplantısını değerlendirdi.

19.02.2021, 16:05 Haberler
 Murat Yetkin: NATO’da S-400’ler değil ama Irak operasyonu konuşuldu


Yetkin, "NATO’da S-400’ler değil ama Irak operasyonu konuşuldu" başlığıyla yayınlanan yazıda şu ifadelere yer aldı:

banner8
 "ABD’deki Biden yönetiminin demokrasi ve insan haklarına önem vermesi sebebiyle Türkiye'deki NATO üyeliğinin de dahil sorgulanacağı iddiasına yönelik Türkiye’nin mesuliyetlerinin artacağı anlaşılıyor. 1 Ocak itibarıyla Türkiye NATO’nun yeni acil müdahale gücü olan Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti (VJTF) komutanlığını Polonya’dan devralmış bulunuyor. 25 Ocak’ta 25 kişilik Türk askeri personeli ile NATO’nun Irak operasyonu için Bağdat’ta göreve başladı. NATO'nun Irak operasyonundaki amacı, Irak ordusunun yeniden düzenlenmesi ve eğitimi. En son toplantıda buna IŞİD’le mücadele boyutu da eklendi, toplam personel sayısı da 500’den 4,000’e yükseltildi.Türkiye’nin bu göreve tahsis edeceği personel sayısı da artacak. Bu durum Irak’ta yeni münakaşalara da yol açabilir. Nitekim Akar’ın konu görüşülürken 'NATO’nun Irak misyonunun genişletilmesi çalışmaları sürerken PKK terör örgütünün, NATO görevi önündeki en büyük engel' olduğunu söylediği kayıtlarda var.

Yetkin yazısında, "NATO sadece Irak değil, Afganistan operasyonunu da genişletmeyi tartışıyor. Halen Kabil Havaalanı'nın güvenli çalıştığını üstlenen Türkiye’ye orada da yeni görevler verilmesi söz konusu. Türkiye NATO’nun 2030 planlarında da yer alıyor" ifadelerini kullandı.

 

banner1
Yorumlar (0)