Peter R de Vries kimdir? Neden vuruldu?

Peter R. de Vries’in silahlı saldırıya uğraması ile başta Hollanda olmak üzere tüm dünyada, ‘Peter R. de Vries kimdir’ sorusunu akıllara getirdi. İşte Peter R. de Vries’in özgeçmişi…

08.07.2021, 12:19 Haberler
Peter R de Vries kimdir? Neden vuruldu?

Peter Rudolf de Vries, 14 Kasım 1956 yılında Hollanda Aalsmeer’de dünyaya geldi.

De Vries, Hollanda’ya kaçak yollarla göç edenler başta olmak üzere, toplumda sesini duyuramayan savunmasız kitlelere de seslerinin duyulması için yardımcı alıyordu. 

Hollanda’da herkesim tarafından sevilen gazeteci de Vries, Gana’da yetim ve  yoksul çocuklara yardım amacıyla kızı Kelly tarafından kurulan "Meet Kate Vakfı"nın elçisiydi. Evli ve bir erkek çocuk babası olan de Vries, ölüm listesine alınmıştı ve koruma tahsis edilmişti, "gazetecilik korumalı yapılmaz tehlike işimizin bir parçası" diyerek korumaları kabul etmemişti.

Hollanda’nın tanınmış yargı ve güvenlik muhabirleri Peter R de Vries, Hollanda'da Heineken bira fabrikasının sahibi Freddy Heineken'in 1986 yılında kaçırılması olayını yakından takip etmiş ve Heineken’in kaçırılması ile ilgili kitap yazmıştı. Hollanda’da yeraltı dünyasının tanınan isimlerinden, organize suç örgütü lideri Willem Holleeder tarafından 2013 yılında tehdit edilmişti.

Hollandalı gazetecisinin, Dubai'de yakalanarak Hollanda'ya iade edilen uyuşturucu kaçakçısı Ridouan Taghi'nin ölüm listesinde olduğu daha önce açıklanmıştı. Vurulmasının arkasında, Tagi olduğu üzerinde duruluyor. 
 

banner79
Yorumlar (0)