Sefa Yürükel: Azerbaycan'ın savunması dünyada meşru bir haktır

Sosyal Antropolog ve Etnograf Soykırım ve Terörizm Araştırmacısı Sefa Yürükel, yaptığı yazılı açıklamada, "Azerbaycan'ın askeri savunması meşru bir haktır" dedi   Yürükel açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:   Ermenista’nın etine buduna bakmadan, Azerbaycan’a karşı bu sabah saat 06. 00 sularında tüm askeri kuvvetleri ile ilgili saldırısına karşı, Azerbaycan’ın meşru savunması ve karşı saldırısını, Karabağ’da ki Ermeni işgaline karşı yaptığı zorunlu askeri harekatını, sadece Türkler değil, dünyada ki meşru her devlet, kuruluş, kurum ve aklı başındaki her birey tarafından desteklemelidir.

27.09.2020, 18:00 Haberler
Sefa Yürükel: Azerbaycan'ın savunması dünyada meşru bir haktır
Sosyal Antropolog ve Etnograf
Soykırım ve Terörizm Araştırmacısı Sefa Yürükel, yaptığı yazılı açıklamada, "Azerbaycan'ın askeri savunması meşru bir haktır" dedi

 

Yürükel açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

 

Ermenista’nın etine buduna bakmadan, Azerbaycan’a karşı bu sabah saat 06.00 sularında tüm askeri kuvvetleri ile ilgili saldırısına karşı, Azerbaycan’ın meşru savunması ve karşı saldırısını, Karabağ’da ki Ermeni işgaline karşı yaptığı zorunlu askeri harekatını, sadece Türkler değil, dünyada ki meşru her devlet, kuruluş, kurum ve aklı başındaki her birey tarafından desteklemelidir.

 

Azerbaycan’ın milli savunmasının ve 1992’den beri işgal edilmiş tüm toptaklarının kurtarılması için yaptığı tüm askeri, siyasi ve diplomatik faliyetlerin; BM, AB, Türk Dünyası İşbirliği Teşkilatlarının ve Kafkasya’da kalıcı barış, istikrar, kalkınma ve milletler arası dostluk için desteklenmesi zorunludur ve gereklidir.

 

Bu konuda çok özel konumda olan Türk milletinin ise, Ermenistan’ın barışa karşı savaş suçu işlediği ayan beyan olan bu durumda, Azerbaycan’ın yanında olduğunun her konumda altı çizilmeli ve gerekirse fiili olarakta Azerbaycan için her türlü desteğin verileceğinin Ermenistan ve dostlarına, Ermenistan saldırganlığının arkasındaki emperyal güçlerinde hüsrana uğrayacağı ilan edilmelidir.

 

Azerbaycan’nın yanında olmanın, uluslararası hukukun ve BM kararlarının yerine getirilmesininde gereği olduğu ve bu konuda sadece devletler düzeyinde diplomasi mücadelesi ile değil aynı zamanda Türk milleti ve dostları tarafındanda ulus ve uluslararası düzeyde yapılmadı gereken sivil toplum diplomasisi imkanıda yaygın olarak kullanılarak, dünya kamuoyunuda bu konuda bilgilendirmeli, etkilemeli ve milletleri Azerbaycan’ın haklı ve meşru davasını desteklemesinin sağlanması için ivedilikle koordineli olarak yürütülmesi gerekmektedir.

 

Bugün, Azerbaycan’ın yanında yer almak, savaşa karşı barışın, BM kararlarının yerine getirilmesinin ve Uluslararası hukukunda bir gereğidir.

 

Bu anlamda Azerbaycan’ın yanında yer almak için illa Türk olmak gerekmemektedir. İnsan olmak ve haklının yanında yer almak, bölgede istikrarın sağlanmasının bir insanlık sorumluluğuda olduğu yüksek sesle dillendirilmelidir.
Bu konuda her ulusal veya uluslararası: kurum, kuruluş, devlet, STK ve bireyler sorumlu davranmalı ve Ermenistan’ın saldırganlığına karşı yaptırım uygulamalı, net tavır almalı ve Azerbaycan’ın haklı davasında yanında yer alarak, Karabağ’da ki Ermenistan işgalini sonlandırmak için saf tutmalıdır."

 
EŞREF KERKÜKLÜ © ÖZEL HABER
banner1
Yorumlar (1)
Azerbaycan Ordusu hızla ilerliyor, Ermenistan panikte | Ermenistan Başbakanı Paşinyan halka seslendi: Çok fazla zayiatımız var - Yeni Nesil Medya - Eşref Kerküklü 4 ay önce
[…] öldürülen Ermeni askerlerin listesini paylaştı Farid Azarkan kimdir?  Sefa Yürükel: Azerbaycan’ın savunması dünyada meşru bir haktır BİZİ TAKİP EDİN Eşref Kerküklü | Alıntı yapılırken kaynak […]