Sefa Yürükel: Kati Piri, Türklerin dostu değil düşmanıdır

Yürükel yaptığı yazılı açıklamada, "Kati Piri, tertemiz öğrencilerinin ve Genç Türkler’in (İttihat ve Terakki, 1908 Türk Devrimi) attığı ‘Kahrolsun İsdibdat, Yaşasın Hürriyet’  sloganının dostu değil, düşmanıdır" dedi.

04.02.2021, 19:01 Haberler
Sefa Yürükel: Kati Piri, Türklerin dostu değil düşmanıdır

Sosyal Antropolog ve Etnograf. Soykırımlar ve Terörizm Araştırmacısı Sefa Yürükel, Hollanda başkenti Amsterdam'da 6 Şubat tarihinde yapılması beklenilen Boğaziçi Üniversitesine destek mitingi ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı ve Kati Prisi'nin konuşmacı olarak mitinge katılması ile ilgili uyarılarda bulundu. Yürükel açıklamasında, "Amsterdam’da bu Cumartesi BÜ öğrencilerine ‘destek’ gösterisi yapılacaktır. Bu konuda destek gösterisi yapmak demokratik bir haktır ve vicdani bir görevdir. Azılı bir Türk ve Türkiye karşıtı olan, Avrupa Parlementosu eski Türkiye rapörtörü  Hollanda’lı Kati Piri’yi konuşmacı olarak çağırmaları ve katmaları, BÜ öğrencilerinin temel hak ve özgürlük mücadelesi açısından  zararlıdır" dedi.

BÜ’lü öğrencilerin, demokrasi, özerk üniversite, aydınlanma, istibdata karşı hürriyet talepleri ve bu doğrultudaki mücadelesine destek vermek, Türkiye ve Türkiye dışında yaşayan her onurlu Türk’ün ve insanların görevidir. 

Amsterdam’da bu Cumartesi BÜ öğrencilerine ‘destek’ gösterisi yapılacaktır. Bu konuda destek gösterisi yapmak demokratik bir haktır ve vicdani bir görevdir. Ama  bu Cumartesi Amsterdam’da ki gösteriyi düzenleyenlerin gösteriye azılı bir Türk ve Türkiye karşıtı olan, Avrupa Parlementosu eski Türkiye rapörtörü  Hollanda’lı Kati Piri’yi konuşmacı olarak çağırmaları ve katmaları, BÜ öğrencilerinin temel hak ve özgürlük mücadelesi açısından  zararlıdır. Çünkü Amsterdam’da ki gösteride konuşacak olan bu Türk ve Türkiye karşıtı kişi, Türkiye’deki istibdatçı iktidar tarafından bahane edilecek, öğrenci karşıtı beyanlarında bir siyasi argüman olarak kullanılacak ve işte gördünüzmü: ‘gösteriler dış destekli  ve Türkiye düşmanları tarafından kışkırtılıyor’ diyen siyasetinin ekmeğine yağ sürecektir. 

Bu Cumartesi bu gösteriyi düzenleyenler, bu durumu  BÜ öğrencilerine, öğretim görevlilerine ve ailelerine sorsalar, onlar asla Kati Piri’nin desteğini bir Türk yurtseveri olarak istemediklerini söylerler. Türkiye’nin yurtsever kesmini temsil eden, 1908 Türk devriminin , İttihat ve Terakkinin ( Genç Türklerin ) sloganı ‘ Kahrolsun İstibdat, Yaşasın Hürriyet’ sloganını atan  bu kahraman öğrenciler tarafından bu tür  sözde ‘destek’ doğal olarak kesinlikle reddedilir. Benim önerim, bu gösteriyi düzenleyenlerin, bu gibi Türk ve Türkiye karşıtı şahıslara asla gösterilerde, mitinglerde, konferanslarda ve seminerlerinde bir figür olarak yer vermemeleri gerekir.

Eğer bu gösteriyi düzenleyenler bundan vaz geçmezler ise, işte  o zaman bu gösteri, Türk devrimin sloganını atan BÜ öğrencilerine karşı bilerek yada manipüle edilerek yapılan, özgürlük karşıtı bir eylem olacaktır. Eğer Amsterdam’da bu gösteriyi düzenliyenler, kayıtsız şartsız Türk ve Türkiye karşıtı herşeye imza atan ve söylemde bulunan Kati Piri’den  konuşmacı olarak vaz geçmezler ise, yapılan iş , bırakın desteği, yaptıkları BÜ öğrencilerine yapılan en büyük düşmanlıktan öteye gitmeyecektir. Bu gösteriyi düzenleyenlerin, bu gösteride Kati Piri’yi konuşmacı olarak  davetleri bütün uyarılara rağmen hala devam ederse, bu aynı zamanda istihbaratlarca manipülasyona  ve kışkırtmaya çanak tutan bir platform olacaktır. Ve bu gösteriyi bu şekilde düzenler İstihbaratların oyuncağı olmaktan kurtulamayacaklardır. 

BÜ’de ki öğrenci ve Türkiye’de ki  demokrasi ve aydınlanma mücadelesine zarar vereceklerdir. İşte bu yüzden, öncelikle tüm  Hollanda ve Avrupa Türklerini, böyle kışkırtıcı, BÜ öğrencilerinin tertemiz: özerk üniversite, Türkiye’de ki özgürlük, demokrasi ve aydınlanma mücadelesine zarar verici olan bu tür sahte gösteri, toplantı, miting, konferans ve seminerlerden uzak durmaya, katılmamaya ve bu tip karanlık oluşumlarlada mücadele etmeye çağırıyorum.

banner8

‘Kahrolsun İstibdat, Yaşasın Hürriyet’ Yaşasın, BÜ öğrencilerinin özerk üniversite, aydınlanma, demokrasi ve özgürlük mücadelesi.

Söz konusu destek mitinginin afişi:
Aşağıda yer alan haberi okumak için resime tıklayın:EŞREF KERKÜKLÜ © ÖZEL HABER

banner1
Yorumlar (0)