Süleymaniye ve Halepçe Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden özerklik talep etti

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyesi Geyyath Surçi, KYB, Goran Hareketi ve bazı İslami partilerin Süleymaniye Vilayet Meclisi üyelerinin bir araya gelerek aldığı kararı, basın açıklamasıyla duyurdu. Surçi, Süleymaniye ve Halepçe’nin idari ve mali olarak öz yönetim statüsüne kavuşturulması için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) talep yazısı gönderdiklerini söyledi.

03.05.2020, 13:01 Haberler
Süleymaniye ve Halepçe Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden özerklik talep etti

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyesi Geyyath Surçi, KYB, Goran Hareketi ve bazı İslami partilerin Süleymaniye Vilayet Meclisi üyelerinin bir araya gelerek aldığı kararı, basın açıklamasıyla duyurdu.

Surçi, Süleymaniye ve Halepçe’nin idari ve mali olarak öz yönetim statüsüne kavuşturulması için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) talep yazısı gönderdiklerini söyledi.

“IKBY hükümetine karşı güvensizlik”

Talepte bulundukları öz yönetimin IKBY'nin bu kentlerin varlığıyla ilgili uyguladığı merkezi yönetim anlayışından kurtulmak anlamına geldiğini ifade eden Surçi, bu yöndeki talebin gerekçesini ise “IKBY'ye karşı güvensizlik” olarak açıkladı.

KYB’li Surçi, IKBY'nin bütçe konusunda da Süleymaniye ve Halepçe’ye karşı adil davranmadığını savundu.

KYB’nin Süleymaniye ve Halepçe kentlerinde güçlü olduğu bilinirken, Erbil ve Duhok’ta ise Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) aktif konumda.

 

Kaynak: MEPA News

banner1
Yorumlar (0)