Tunahan Kuzu, 'önümüzde yapacak çok iş var' dedi ve siyasete devam siyali verdi

Hollanda Denk Partisi kurucu liderlerinden milletvekili Tunahan Kuzu, "önümüzde yapacak çok iş var" dedi ve siyasete devam edeceğini açıkladı.   21 Mart 2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasında, "siyasete son veriyorum ve önümüzdeki genel seçimlerde daya olmayacağım" demişti.

30.09.2020, 20:17 Haberler
Tunahan Kuzu, 'önümüzde yapacak çok iş var' dedi ve siyasete devam siyali verdi

Hollanda Denk Partisi kurucu liderlerinden milletvekili Tunahan Kuzu, "önümüzde yapacak çok iş var" dedi ve siyasete devam edeceğini açıkladı.

 

21 Mart 2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasında, "siyasete son veriyorum ve önümüzdeki genel seçimlerde daya olmayacağım" demişti. Seçmenlerin, "siyaseti bırakma, bizi bırakma" şeklindeki yoğun taleblerine sessiz kalmayan Kuzu, "siyasete devam" dedi.

 

Hollanda Türklerinin ve sesini duyuramayan herkesimin lideri olan milletvekili Tunahan Kuzu, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

"Önümüzde daha yapılacak çok işler var. Şu anda yarıda kalan işleri tamamlamak için siyasete devam etme kararı aldım. Ne partimi ne de seçmenimizi yarı yolda bırakamazdım"

 

Kuzu, Hollanda'da 2017 yılı genel seçimlerinde Denk partisiden ve denk partisi diğer milletvekillerinden daha fazla oy almıştı. Denk Partisi lideri Farid Azarkan, gazeteci Eşref Kerküklü'ye verdiği açıklamada, "Tunahan Kuzu siyaseti bırakırsa bu Hollanda siyaseti için ve Denk partisi için büyük kayıp olur, inşallah bırakmaz" demişti.

 

Ayrıca, Denk Partisinden yapılan resmi basın bildirisinde şu açıklamasında yer verildi:

 

Tunahan Kuzu, 17 mart 2021 tarihindeki genel seçimlerde milletvekilliğine aday olduğunu kamuoyuna duyurdu.

 

Facebook üzerinden yapığı canlı yayın aracılığı ile Tunahan Kuzu siyasetten ayrılmayacağını belirtti ve 17 mart 2021 tarihli seçimlerde aday olacağını resmi olarak parti yönetimine bildirdi. Yaz dönemi öncesinde Tunahan Kuzu kamuoyuna 10 yılı aşkın siyaset serüvenin, özel hayatını ciddi etkilediğini ve bu yüzden siyasi hayatını sonlandırma kararı aldığını bildirmişti.

 

Geçtiğimiz aylarda ise parti tabanı ve seçmenden yoğun talepler gelmiş, sosyal medyada çeşitli kampanyalar düzenlenmişti. Binleri aşan destek ve talep mesajlarında Tunahan Kuzu’ya çıkmış olduğu yolda ilerlemesi ve siyasi mücadeleyi bırakmaması talebinde bulunulmuştu. Kuzu kararını açıklarken duygu ve düşüncelerini ‘Geçtiğimiz aylarda binlerce mail, mesaj ve mektup aldım. Ülkenin dört bir yanından gelen çağrıların hepsi siyasette devam etmem gerektiği yönünde olması beni derinden etkiledi. Hemen hemen bütün yerel parti teşkilatlarımız özel bir mektupla şahsıma uşaştı. DENK içerisinde ve dışından gelen bütün çağrılar beni duygulandırdı ve almış olduğum kararı tekrar gözden geçirme ihtiyacı hissettim.’ diye ifade etti.

 

Bugün resmi olarak adaylık başvurusunda bulunduğunu açıklayan Kuzu sözlerini ‘Özel hayatımda zor bir dönem geçirdiğim herkesin malumu. Çağrılar sonrasında ve mecliste gündeme gelen son konular ile birlikte mücadelemin bitmediği kanısına vardım. Hollanda’da farklı toplumların bilinçli olarak karşı karşıya getirildiği ve azınlık toplumların nasıl dışlandığına seyirci kalamamazdım. Siyasete ilk adım attığım günden itibaren farklılık oluşturmak için çabaladım. Bu mücadeleyi listebaşı Azarkan ile devam ettireceğim ve Hollanda’da eşit haklar ve daha fazla adalet için mücadeleme son gaz devam edeceğim.’

 
EŞREF KERKÜKLÜ © ÖZEL HABER 
banner1
Yorumlar (0)