Türk kadınların altın sevgisi Almaları zengin etti: Bonn Havalimanı'nda 8.3 milyon euro'luk altın yakalandı

Avrupa'da yaşayan Türkler, Türkiye'den getirdikleri altınları, Avrupa'ya sokmak için akla gelebilecek her türlü yolu deniyorlar.  Getirilen altınlar çoğu kez gümrüklerde elkonuluyor.

02.01.2021, 15:55 Haberler
Türk kadınların altın sevgisi Almaları zengin etti: Bonn Havalimanı'nda 8.3 milyon euro'luk altın yakalandı

Avrupa'da yaşayan Türkler, Türkiye'den getirdikleri altınları, Avrupa'ya sokmak için akla gelebilecek her türlü yolu deniyorlar.  Getirilen altınlar çoğu kez gümrüklerde elkonuluyor. Yılda 15 milyon euro değerinde Alman gümrüklerinde altın yakalanıyor.


 

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, düğün takılarını Almanya'ya sokmaya çalışırken, gümrük memurları da uzmanlaştı. Adeta, insanların gözüne bakıp kimde altın var, kimde yok anlıyorlar. Hemen her aramada altınlar bulunuyor ve ağır cezalar kesiliyor.

 

İşte, gümrüklerde altın maceralarından birkaç örnek…

 

Düsseldorf Havalimanı’nda, ev yapımı böreklerin içine yerleştirilen altınlar bulundu. Bir kişi, “Uçakta uyuyorum” diyerek taşıdığı yastıkların içinde onlarca bilezikle yakalandı.


Çaydanlık içinde, yiyeceklerin arasında, sırt çantalarında, bavullarda, el çantalarında, kadınların bileklerinde, boyunlarında, erkeklerin mahrem yerlerinde altınlar bulunuyor ve Alman gümrüğü, “Boşuna uğraşıyorsunuz. Röntgende ya da x-ray'den geçerken hepsi görünüyor” diyor.

 

Geçtiğimiz hafta Stuttgart'ta, bir Türk kadının 8 bilezik, küpe ve diğer altınlarına el konuldu. 2 bin 100 euro vergi kesildi, altınlar geri verildi ama kadına ‘gümrüklü malı beyan etmeme’ nedeniyle ayrıca ceza da uygulandı. Hayatın olağan akışına aykırı bir durum ve altının kaynağı konusunda sorun varsa, altınları bazen almak da mümkün olmuyor.

Çaydanlık içine saklanmış bilezikler, Alman Gümrük çalışanları tarafından böyle görüntülendi ve el konuldu.

 

Geçtiğimiz yıl sadece Köln / Bonn Havalimanı’nda 8.3 milyon euro'luk altın yakalandı. Buna diğer havalimanlarını da eklerseniz, rakam inanılmaz boyutlara çıkıyor. Türklerin altın merakı, Almanların ceza kesme ısrarı bitmeyecek gibi görünüyor.

 
EŞREF KERKÜKLÜ © ÖZEL HABER
banner1
Yorumlar (0)