Türkmeneli TV: 'Kerkük'teki Patlamalar Neden Hep Faili Meçhul Kalıyor ?'

Merkezi Kerkük'te bulunan Türkmeneli Televizyonu, 2003 - 2017 yılları arasında gerçekleşen, patlamalar ve faili meçhulleri ele aldı. 2003 - 2007 yılları arasında Kürt Asayış'ın kontrolünde olan, Kerkük ve Kerkük'e yakın bölgeler ile ilgili Türkmeneli TV şu soruyu yöneltti: "Bir önceki Ramazan ayının 25'inde Kerkük'ün Kudüs Caddesi, Bağdat Yolu semti ve Valilik Caddesi'nde yola yerleştirilen bombaların patlamasından kim sorumludur?"  Türkmeneli TV'nin ele aldığı o yazı: 2003'ten 16 Ekim 2017'ye kadar Kerkük'ün güvenlik dosyası Kürt asayişi ve Kürt vali tarafından yönetiliyordu.

24.06.2020, 14:09 Haberler
Türkmeneli TV: 'Kerkük'teki Patlamalar Neden Hep Faili Meçhul Kalıyor ?'


Merkezi Kerkük'te bulunan Türkmeneli Televizyonu, 2003 - 2017 yılları arasında gerçekleşen, patlamalar ve faili meçhulleri ele aldı.


2003 - 2007 yılları arasında Kürt Asayış'ın kontrolünde olan, Kerkük ve Kerkük'e yakın bölgeler ile ilgili Türkmeneli TV şu soruyu yöneltti: "Bir önceki Ramazan ayının 25'inde Kerkük'ün Kudüs Caddesi, Bağdat Yolu semti ve Valilik Caddesi'nde yola yerleştirilen bombaların patlamasından kim sorumludur?" 

Türkmeneli TV'nin ele aldığı o yazı:

2003'ten 16 Ekim 2017'ye kadar Kerkük'ün güvenlik dosyası Kürt asayişi ve Kürt vali tarafından yönetiliyordu. 2003 – 2017 yılları arasında Kerkük'te onlarca patlama meydana geldi.

Bomba yüklü araçlar ve yola yerleştirilen bombalar en çok Türkmen bölgelerinde patlamıştı. Patlamalarda en çok Türkmen vatandaşları ve Türkmen bölgeleri zarar görmüştü. Türkmeneli Televizyonu geride bıraktığımız yıllarda meydana gelen patlamaları teker teker arşive almıştı. İşte o patlamalar.

Kerkük'te meydana gelen patlamalardan sonra Kürt asayişi ve Kürt polis müdürleri sadece basın toplantıları düzenlemekle yetiniyordu. Patlamalar hep faili meçhul kalıyordu. Bir önceki Ramazan ayının 25'inde Kerkük'ün Kudüs Caddesi, Bağdat Yolu semti ve Valilik Caddesi'nde yola yerleştirilen bombaların patlamasından kim sorumludur?

Güpegündüz Toyota Land Cruiser marka bir araç Kerkük'ün Türkmen bölgelerinde bombalar yerleştirdi. Patlamalar 3 Türkmen'in şehit düşmesine, çoğu Türkmen 38 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Türkmen ekonomisi patlamalardan olumsuz etkilendi.

Bu soruyu güvenlik yetkililerine ve Türkmen siyasetçilere soruyoruz. Neden bu terör olayları faili meçhul kalıyor ve açıklanmıyor? Bu konuda Türkmen vatandaşlar ne dediler?banner1
Yorumlar (0)