VİDEO | Azerbaycan'a Destek Mitingi Hollanda'nın Lahey kentinde gerçekleşti! İlhan Aşkın: Zafer bizim (2. Son)

Hollananda Azerbaycan Türk Kültür Derneği, Hollanda-Belçika Azerbaycanlılar Şurası ve Benelüks Azerbaycanlılar Kongresi ortaklaşa Hollanda’nın Lahey kentinde Temsilciler Meclisi önünde Azerbaycan’a Destek Mitingi düzenledi. Miting için izin alınan yer katılımcılara dar geldi, polis eşliğinde miting daha büyük bir alana alındı yaklaşık 800 1000 arası kişi katıldı.

21.10.2020, 18:04 Haberler
VİDEO | Azerbaycan'a Destek Mitingi Hollanda'nın Lahey kentinde gerçekleşti! İlhan Aşkın: Zafer bizim (2. Son)

Hollananda Azerbaycan Türk Kültür Derneği, Hollanda-Belçika Azerbaycanlılar Şurası ve Benelüks Azerbaycanlılar Kongresi ortaklaşa Hollanda’nın Lahey kentinde Temsilciler Meclisi önünde Azerbaycan’a Destek Mitingi düzenledi. Miting için izin alınan yer katılımcılara dar geldi, polis eşliğinde miting daha büyük bir alana alındı yaklaşık 800 1000 arası kişi katıldı. Hollanda Denk Partisi Milletvekili Tunahan Kuzu, Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, (telefonla katıldı) Hollanda Türkleri Konseyi Mustafa Cingöz, Denk Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Çoban, Hollanda Türk Federasyonu Genel Sekreteri Erim Uğurlu ve Karabağ’da Şehit düşen ailelerin yakınları hazır bulundu.

 

İlhan Aşkın

 

İlhan Aşkın: Topraklarımız için tek yumruk olduk

Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Dernek Başkanı İlhan Aşkın, yaptığı konuşmada, "30 yılldır beklenilen gün geldi ve artık bugün Karabağ'ın işgalden kurtuluş zamanıdır" dedi.

 

Aşkın konuşmasının devamında, "o doğduğumuz topraklara, sürgüne  zorlandığımız topraklara ve katliama uğradığımız topraklara, başı dik elimizde Azerbaycan bayrağı ile geri döneceğiz. Ne güzel bir gün bugün, Azerbaycan'ımızın 18 Ekim bağımsızlık günü. Baş komutan İlham Aliyev'in etrafında toplandık. Siyasi görüşlerimizi bir kenara bıraktık ve topraklarımız için tek yumruk olduk." (konuşmayı izlemek için tıklayın)

 

Erim Uğurlu

 
Erim Uğurlu: Karabağ Türk toprağıdır

Hollanda Türk Federasyonu Genel Sekreteri Erim Uğurlu, mitingte gerçekleştirdiği konuşmada, "Azerbaycan'ın sevinci ile sevinçlenen, kederi ile kederlenen bir anlayışımız var" dedi.

 

Uğurlu, "18 Ekim Azerbaycan'ın özgürlük gününü öncelikle kutluyorum. Ermenistan'ın, genceye yaptığı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Ve diyoruz ki, Karabağ bir Türk toprağıdır, Türk yurdudur. İnşallah en kısa zamanda güzel haberler alırız ve Karabağ tekrardan Türklerin eline kavuşur" dedi. (Konuşmayı izlemek için tıklayın)

 

Ergün Kula
 

Ergün Kula: Gence'ye saldırıyı protesto ediyoruz

Gazeteci Ergün Kula, gazeteci Eşref Kerküklü'ye verdiği açıklamada, "Ermenistan'ın yaptığı alçakca saldırıyı protesto ediyoruz" dedi.

 

Kula, konuşmasının devamında, "bugün bilindiği gibi Azerbaycan'ın özgürlüğünün 29. yılı aynı zamanda Gence'deki katliamın Ermenistan'ın yaptığı alçakca saldırıyı protesto ediyoruz yaklaşık bin nefer bir araya geldik. Lahey parlamentosu önünde" dedi. (Konuşmayı izlemek için tıklayın)

 

Mitinge ayrıca, Irak Türkleri, Doğu Türkistanlılar, Batı Trakyalılar, Hollanda’daki basın mensupları, Eşref Kerküklü, Ergün Kula, Hikmet Gür, Deniz Erkoçu ve Mehmet Ali Topçu katıldı.

   
EŞREF KERKÜKLÜ © ÖZEL HABER
banner1
Yorumlar (0)