VİDEO | CHP Hollanda Birliği, PKK'nın siyasi ayağı HDP ile ortak eylem gerçekleştirdi

CHP'nin Hollanda uzantısı CHP Hollanda Birliği, Terör Örgütü PKK'nın siyasi oluşumu Hakların Demokratik Partisi, (HDP) Türkiye İşçi Partisi, (TİP) Sol Parti, Hollanda Türkiyeli Demokratik Işçi Dernekleri Federasyonu, (DİDF) Demokrasi Platformu Hollanda, Hollanda Türkiyeli İşçiler Birliği, (HTİB) ve HAKDER ile ortaklaşa Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da miting dizenledi.   CHP'nin mitingte yer alması üyelerini ikiye böldü.

17.10.2020, 22:37 Haberler
VİDEO | CHP Hollanda Birliği, PKK'nın siyasi ayağı HDP ile ortak eylem gerçekleştirdi
CHP'nin Hollanda uzantısı CHP Hollanda Birliği, Terör Örgütü PKK'nın siyasi oluşumu Hakların Demokratik Partisi, (HDP) Türkiye İşçi Partisi, (TİP) Sol Parti, Hollanda Türkiyeli Demokratik Işçi Dernekleri Federasyonu, (DİDF) Demokrasi Platformu Hollanda, Hollanda Türkiyeli İşçiler Birliği, (HTİB) ve HAKDER ile ortaklaşa Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da miting dizenledi.

 

CHP'nin mitingte yer alması üyelerini ikiye böldü. Bu eylemi kabul etmeyen üyeler sosyal medya üzerinden sert tepki gösterdi. CHP Hollanda Birliği tepkileri yatıştırmak ve bölünen Hollanda CHP üyelerini birleştirmek için açıklama yaptı.

 

Eylemin duyuru afişinde ‘HDP ve tüm muhaliflere yönelik baskıları protesto ediyoruz’ sloganı ile 11 Ekim saat 14.00'te Amsterdam Dam Meydanı’nda buluşma çağrısı yapmıştı. Aydınlık gazetesi muhabiri, belirlenen saatte miting alanındaydı ancak, eylem saatine bir gün kala mitingin adresi ve saati değiştirildiği öğrenildi.

 

Sosyal medyada CHP Hollanda Birliği sayfasında "Demokrat Haber Hollanda" kullanıcısına ait şu gönderi paylaşıldı:

 
"Bugün Hollanda'nın Amsterdam şehrinde Hollanda'da örgütlülüğü bulunan CHP, HDP, TİP, Sol Parti ve diğer demokratik sivil toplum örgütleri, başta HDP olmak üzere, Türkiye'deki muhalifler üzerindeki siyasi baskıları protesto etmek için ortak bir gösteri düzenledi. Gösteride parti ve örgüt temsilcileri birer konuşma yaparak Türkiye'deki siyasi baskıları protesto ettiler."

 

CHP'nin eyleme katılması Hollanda'daki üyelerini ikiye böldü. Bunun üzerine dün CHP Hollanda Birliği'nin sayfasından üyelerini yatıştırmak için 'Niçin ve kimlerle bir aradaydık?' başlığıyla şu açıklama yapıldı:

 
"Yasaldı, izinliydi, kamuya açıktı; biz oradaydık, hatta orada bulunan bizler düzenledik eylemi.

 

'Bizler' derken, kimleri mi kastediyorum? (...) Bir parti iktidarından çok, tek kişinin iktidarına dönüşmüş, adına 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' dedikleri ucube, adı konulmamış otokratik yönetimin uyguladığı iç politikayla tüm demokratik değer ve kavramları yok edildiği için, dünyanın çağdaş demokratik ülkeleri listesinden çoktan çıkarılmışken, Ülkede yargı tüketilmiş, hukuk bitirilmiş, yasalar rafa kaldırılmış; bırakın hukuk devleti olmayı, kanun devleti bile sayılmazken, en ufak eleştiriye bile tahammülü olmayan iktidar tarafından; muhalif siyasetçilerle, gazetecilerle, yazarlarla, sanatçılarla, aydınlarla cezaevleri dolduruluyorken (...)

 

"Bunlardan rahatsızlık duyanları, vicdanı kanayanları, sorumluluk hissedenleri kastediyorum 'bizler' derken. Hele bir de bu 'bizler' daha fazla sorumluluk alıp; ülkemizde demokrasi mücadelesi veren siyasi yapıların buradaki temsilciliğini üstlenmişsek, bu sorumluluk bir namus görevine, bir onur görevine dönüşmüştür artık. İşte 11 Ekim günü bu görevi yerine getirdik... Demokrasiye inanmış, demokratik mücadele içinde var olan diğer siyasi yapılanmalarla bir araya gelip, bu etkinliği düzenledik. Çağrıyı yukarıda tanımladığımız şekilde yaptık. Kimseye partisini, grubunu, inancını sormadık, vicdanı zulümden rahatsız olanlar katılsın istedik."

 

Miting öncesinde CHP'nin resmi sayfasında dikkat çeken tartışmalar yaşandı. CHP'nin HDP ile ortak hareket etmesine "HDP'liler orada Apo'lu bayraklar açmayacak mı şimdi?" şeklinde sorular yönetilerek eleştiriler geldi.

 

Bu eleştirilere HDP destekçilerden yanıt geldi. Verilen yanıtta şunlar denildi:

 
"HDP kadar başına taş düşsün. Mesele Türkiye'de diktatörlüğe faşizme karşı bir direniştir." "Bu tür insanların önyargılarından bıktık. Ya ortada PKK meselesi değil, Erdoğan Bahçeli faşizmi meselesi var. Biz oraya HDP'ye ve sol sosyalist kesime yapılan hukuksuzluklar için gideceğiz. Adam gelmis PKK diyor... Emin olun akepenin bu ülkeye verdiği zararı PKK bile vermedi."

 

Ayrıca, yukarda ismi geçen kuruluşların, "Türkiye'nin terör devleti olduğu ve 1915 yılında Ermeni soykırımı yaptığı ve PKK'nın terör örgütü olmadığı" şeklindeki tezi savundukları Hollanda Türk toplumunca biliniyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=yNzpbtQ2gMY&feature=emb_title

  

Mitingin afişi: 
EŞREF KERKÜKLÜ © ÖZEL HABER
banner79
Yorumlar (1)
Sefa Yürükel: Gerçek CHP'liler, PKK ile bir araya gelmez - Yeni Nesil Medya - Eşref Kerküklü 10 ay önce
[…] | Azerbaycan’a Destek Mitingi Hollanda’nın Lahey kentinde gerçekleşti (1) VİDEO | CHP Hollanda Birliği, PKK’nın siyasi ayağı HDP ile ortak eylem gerçekleştir… Halkın tepkisi üzerine Hollanda Kralı Willem-Alexander tatilini yarıda kesti ve […]