VİDEO | Ermenistan Ordusunun Tovuz saldırısı Hollanda'da protesto edildi

Hollanda'da sivil toplum etkinlikleri gerçekleştiren Azerbaycan dernekleri, Hollanda Parlamentosu önünde Ermenistan'in Tovuz köyüne yaptığı kanlı saldırıyı protesto etti ve Azerbaycan'a destek verdi. Hollanda'da, faaliyet gösteren Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği, Hollanda Azerbaycan Kadınlar Birliği, Benelüks Azerbaycanlılar Kongresi, Odlar Yurdu Azerbaycanlılar Birliği ve Hollanda-Belçika Azerbaycanlıları Koordinasyonu yöneticileri protesto da hazır bulundu.

19.07.2020, 10:31 Haberler
VİDEO | Ermenistan Ordusunun Tovuz saldırısı Hollanda'da protesto edildi

Hollanda'da sivil toplum etkinlikleri gerçekleştiren Azerbaycan dernekleri, Hollanda Parlamentosu önünde Ermenistan'in Tovuz köyüne yaptığı kanlı saldırıyı protesto etti ve Azerbaycan'a destek verdi.

Hollanda'da, faaliyet gösteren Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği, Hollanda Azerbaycan Kadınlar Birliği, Benelüks Azerbaycanlılar Kongresi, Odlar Yurdu Azerbaycanlılar Birliği ve Hollanda-Belçika Azerbaycanlıları Koordinasyonu yöneticileri protesto da hazır bulundu.

Hollanda'nın farklı şehirlerinden katılım gerçekleşti. Ermenistan ordusunun, Tovuz köyüne gerçekleştirdiği saldırı Hollandaca, İngilizce ve Türkçe dile getirildi. Saldırı sırasında hayatını kaybedenler anıldı, Azerbaycan Milli Marşı okunduktan sonra bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Protesto da, "Karabağ bizimdir, bizim kalacak" "vur komando vur" sloganları atıldı.

'AZERBAYCAN'IN NEFESİNİ KESMEK İSTİYORLAR'


"Dünya kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. Deniyor ki, 'ilk kurşunu Azerbaycan sıktı'." diyen Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Dernek Başkanı İlhan Aşkın, sözlerini şöyle sürdürdü, "Eğer Azerbaycan ilk kurşunu sıkaydı bunu ilk o başlatsaydı şimdi biz Karabağ'a girmiş olurduk. Avrupalı bunu bildiği halde olaya başka pencereden bakıyor. Bu Rus'un, bize karşı düzenlediği bir oyundur. Bizim, Azerbaycanımızın nefesini kesmeye çalışıyorlar ama bunu hiç kimse başaramayacak."

12 Temmuz'da saldırı girişiminde bulunulmuştu?


Ermenistan ordusu, 12 Temmuz'da sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları da dahil saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine kayıp vererek geri çekilmişti.

Çatışmada, Azerbaycan ordusundan biri üsteğmen dört asker hayatını kaybetmiş, dört asker yaralanmıştı.

Bugün de devam eden çatışmalarda, Azerbaycan ordusundan biri tümgeneral olmak üzere yedi asker şehit olmuştu.

banner1
Yorumlar (0)