VİDEO | Joe Biden'dan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tehdit CHP'ye tam destek geldi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) mevcut başkan Donald Trump'a karşı rakip olan demokratların adayı Joe Biden'dan çarpıcı Türkiye açıklaması; iktidara tehdit, muhalefete destekte bulundu. Jon Biden, toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı'nı hedef alırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı'na destek verilmesi gerektiğini işaret etti.

15.08.2020, 20:09 Haberler
VİDEO | Joe Biden'dan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tehdit CHP'ye tam destek geldi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) mevcut başkan Donald Trump'a karşı rakip olan demokratların adayı Joe Biden'dan çarpıcı Türkiye açıklaması; iktidara tehdit, muhalefete destekte bulundu.

Jon Biden, toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı'nı hedef alırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı'na destek verilmesi gerektiğini işaret etti.

Biden, yaptığı konuşmada, "Erdoğan'a çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım" dedi.

ABD başkan Donald Trump'a karşı rakip olan demokratların adayı Joe Biden'ın o açıklamasının tam metni ve videosu:

"Bence Erdoğan'a çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım. Parlamento'ya katkı sunmak isteyen Kürt toplumunu entegre etmek için... Bu iş bir süre iyi gidiyordu.

Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli.

Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz.

Yapacağım en son şey, ona Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu. Kesinlikle en son şey. Ve onlara Kürtlerle ilgili olarak birkaç görüşmem oldu. O dönem henüz üzerlerine gitmiyorlardı.

Yani şunu göstermemiz lazım. Türkiye, Rusya'ya bağımlı olmayı istemek zorunda değil. Uzun bir zaman önce o elmadan bir ısırık aldılar. Ama şu ana kadar onlara davrandığımız şekilde davranmaya devam etmeyeceğimizi anlamak zorundalar. Yani çok endişeliyim. Hava üslerimiz ve onlara erişimimize dair de çok endişeliyim. Bence bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek, onun bölgedeki faaliyetlerini nasıl izole edeceğimizle ilgilenmek bizim için son derece fazla iş olacak.

Özellikle Doğu Akdeniz'de petrolle ilgili faaliyetleri ve görüşülmesi uzun sürecek olan çok sayıda başka şey... Ama cevabım 'evet, endişeliyim.'"

banner1
Yorumlar (3)
Özgürlük Partisi lideri Terrörist Geert Wilders, Erdoğan için 'terrörist' dedi - Yeni Nesil Medya - Eşref Kerküklü 3 ay önce
[…] Partisi (PVV) başkanı ırkçı lider Geert Wilders, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın bir paylaşımını yaparak, ‘terrorist’ […]
Özgürlük Partisi lideri Terörist Geert Wilders, Erdoğan için 'terörist' dedi - Yeni Nesil Medya - Eşref Kerküklü 3 ay önce
[…] Partisi (PVV) başkanı ırkçı lider Geert Wilders, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın bir paylaşımını yaparak, ‘terrorist’ […]
Bahçeli'den Jon Biden tepkisi: Türkiye tam bağımsız ve bağlantısız bir ülkedir - Eşref Kerküklü 6 ay önce
[…] Parti Başkan Adayı Joe Biden’in açıklamalarına çok sert tepki gösterdi. Bahçeli, ‘Joe Biden’in kabul edilemez skandal açıklamaları ülke gündeminin ağırlık merkezine […]