Koronavirüs'ün Psikolojik etkileri

22 Mart 2020, 12:09 Yazarlar
Koronavirüs'ün Psikolojik etkileri
Koronavirüs kaygı bozuklukları, depresyon ve panik atak rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Yaşam Hastaneler Gurubu, Antalya Yaşam Hastanesi Uzman Psikolog, Anıl Yıldız uyarılarda bulundu. Dünyanın en önemli gündem maddesinden biri olan Koronavirüs fizyolojik problemler yarattığı konuşulsa da günden güne artması ile birlikte, insanlarda psikojik tepkilerde ortaya çıkıyor.

  • İlk akla gelen soru ise bu virüs bize bulaşır mı?

  • Bulaşmaması için neler yapmalıyım?

  • Bulaşır ise iyileşirmiyim ?


Bu sorular genellikle hava limanı çalısanları, toplu yerlerde bulunması gereken güvenlik güçleri, AVM çalısanları, hastane çalısanları tarafından sorulsada, çocuklardan yetişkinlere kadar herkesi zihinsel olarak etkiliyor.

Koronavirüs'ün ortaya çıkardığı en önemli psikolojik rahatsızlığın başında kaygı bozukluğudur. Kaygılar zihnin oluşturduğu düşünceler ile ortaya çıkan problemdir.
Belirsizlik kaygı durumunu arttırıyor. Hastalığın tedavisinin henüz bulunmamış olması kaygı bozukluğunu tetikliyor.

Oluşabilecek diğer problemlerden biri de depresyondur. Kişi kendini eve kapatması sonucu depresif ruh haline burunebilir. Hayattan zevk almayan bir duruma gelebilir. Obsesif kompulsif bozukluk da uzun vadede olabilecek psikolojik rahatsızlıklardan biri. Panık yapmadan sakin halde hareket edilmeli, bilinçli bir şekilde hastalığa karşı önlemler alınmalıdır.

Psikolojik etkilerinin üstesinden gelemeyeceğinizi düşünuyorsanız acil bir şekilde uzman desteği almayı ihmal etmeyin.

NETUBA Board Danışmanı
Hatice Bekker
Yorumlar (0)