AK Parti'li İleri: "27 Mayıs darbesi, onu takip eden tüm darbe ve vesayet girişimlerine altyapı hazırlamıştır"

26.05.2021, 11:49 Politika
AK Parti'li İleri:

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, 27 Mayıs darbesinin, onu takip eden tüm darbe ve vesayet girişimlerinin önünü açıp altyapı hazırladığını belirtti.

İleri, yaptığı yazılı açıklamada, 27 Mayıs 1960 darbesinin ülke tarihinin "en utanç verici" vesikalarından biri olduğunu vurguladı. Demokrat Parti hükümetinin, milletin özgürlüklerinin sınırlandırıldığı, ekonomik olarak fakirleştirildiği, iradesinin ipotek altına alındığı tek parti yıllarının hemen akabinde iktidara gelmiş olmasına rağmen "devri sabık" yaratmadığını, tüm enerjisini halka hizmete adadığını anımsatan İleri, "Buna rağmen millet iradesini içselleştiremeyen mihraklar daha iktidarının ilk yıllarından itibaren saldırgan ve uzlaşmaz bir muhalefet tarzı benimsemiş, yalanlarla, yanlış bilgilendirmelerle, manipülasyonlarla darbe ortamı hazırlamıştır." ifadelerini kullandı.

Bir grup cuntacının gerçekleştirdiği askeri darbeyle Türk demokrasisinin ağır bir yara aldığını belirten İleri, şöyle devam etti:

"16-17 Eylül 1961'de gerçekleştirilen idamlar milletimizin yüreğini dağlamıştır. Merhum Başbakanımız Adnan Menderes ve merhum Bakanlarımız Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu'yu hukuksuz idama götürenlerin, onlarca devlet büyüğümüze hapishanelerde zulmedenlerin, bürokratlarımızı işkenceyle öldürenlerin ve destekçilerinin alınlarındaki kara leke asla silinmeyecektir. Şehit Başbakanımız ve dava arkadaşları, milletimizin hafızalarında her daim yaşayacak ve yaşatılacaktır. 27 Mayıs darbesi, onu takip eden tüm darbe ve vesayet girişimlerinin önünü açmış, onlara altyapı hazırlamıştır."

- "Milletimizin özgür iradesine uzanan her kirli el ülkemizi geriye götürmekte"

İleri, 2001'de kurulan AK Parti'nin başlattığı kalkınma hamlesinin de yine aynı karanlık odaklar tarafından "e-Muhtıra" ve "15 Temmuz" gibi girişimlerle engellenmeye çalışıldığını ve yıldırma politikaları ile partinin sindirilmek istendiğini anlattı.

Bu sefer 'Yeter, söz milletindir' sesinin kısık kalmadığına, milletin demokrasiye, iradesine çok güçlü bir şekilde sahip çıktığına işaret eden İleri, "Biliyoruz ki demokrasimize, milletimizin özgür iradesine uzanan her kirli el ülkemizi geriye götürmekte, geleceğimizin inşasına koyduğumuz her bir tuğlayı da yıkmaktadır. Dolayısıyla özellikle genç vatandaşlarımızın demokrasi tarihimizi ve bilhassa 27 Mayıs darbesine giden süreci iyi öğrenmeleri, anlamaları ve bu yolda kullanılan manipülasyon yöntemlerini görmeleri gerekmektedir. Maziden alacakları dersler ve tecrübeler ile yarınlarımızı vesayet rejimlerinden koruyacak, demokrasimizin sağlam temelleri üzerinde kalmasını sağlayacaklardır. Buna olan inancım tamdır." değerlendirmesinde bulundu.

İleri, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu başta olmak üzere Yassıada sürecinde şehit edilenleri, Türkiye'nin gelişmesi, ilerlemesi, kalkınması, büyümesi ve yarınlarına emin adımlarla ulaşması adına mücadele eden tüm kahramanları ve Demokrat Partinin bakanlarından olan dedesi Ahmet Tevfik İleri'yi rahmet ve şükranla yad etti.

banner79
Yorumlar (0)