Haberler

Türkmen mücadeleci ‘küçük Salah’ Danimarka’da vefat etti

Türkmen mücadelesinde etkinliği ile bilinen ve Iraklı Türkmenler arasında, ‘küçük Salah’ olarak tanılan Salahaddin Ali Veli Türkmen bugün Danimarka’nın Arhus kentinde vefat ettiği öğrenildi. Küçük Salah kimdir 1946 yılında Kerkük’ün..

Türkmen mücadeleci ‘küçük Salah’ Danimarka’da vefat etti

Türkmen mücadelesinde etkinliği ile bilinen ve Iraklı Türkmenler arasında, ‘küçük Salah’ olarak tanılan Salahaddin Ali Veli Türkmen bugün Danimarka’nın Arhus kentinde vefat ettiği öğrenildi.

Küçük Salah kimdir

1946 yılında Kerkük’ün Helvacılar Mahallesi’nde dünyaya gelen Küçük Salah, 14 Temmuz 1959 Kerkük Türkmen  Katliamı’ndan sonra zalimlere karşı mücadele etti. Türkmen halkının hakkını savunan ve cesaretiyle tanınan Küçük Salah, Türkmen mücadelesinin önemli isimlerinden biriydi.

Henüz 13 yaşındayken tutuklanan Küçük Salah, iki defa idam cezasına çarptırıldı. Kerkük Kuzey Petrol Şirketi’nde memur olan Küçük Salah, siyasi görüşlerinden dolayı görevden uzaklaştırıldı.

Türkmen davasını Irak dışına yansıtmak için 1990’lı yıllarda yurt dışına çıktı. Merhum Küçük Salah, Türkmenler tarafından oldukça sevilen biriydi. Türkmen mücadelesinde ölümsüzleşen Küçük Salah, Türkmenler tarafından unutulmayacağı vurgulandı.

Öte yandan, Irak Türkmen Cephesi genel başkanı ve Parlamento İnsan Hakları Komisyonu başkanı milletvekili Erşet Salihi, sosyal medya sayfasından Küçük Salah ile ilgili yaptığı arapça paylaşımda küçük Salah’in mücadele azmine dikkat çekti.

رئيس الجبهة التركمانية العراقية يعزي بوفاة المناضل التركماني صلاح الدين علي وليتلقينا بألم بالغ نبأ وفاة المناضل…

Erşat Salihi-ارشد الصالحي‎ paylaştı: 27 Temmuz 2020 Pazartesi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Open chat
Merhaba Eşref Kerküklü ben, nasılsınız? 🙂

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL