Türkmen Toplumsal Hafızası (2)

14 Haziran 2020, 16:31 Yazarlar
Türkmen Toplumsal Hafızası (2)
1985 yılında Merhum Üstat Mehmet İzzet Hattat, Türkmen Kardeşlik Ocağı’nın aylık aidatını toplamak için Kerkük’ün önde gelenleri ile bir araya geldi. Üstadın bir araya geldiği kişilerin birisi, Kerkük’te neden Kardeşlik Ocağı’nın şubesini açmıyoruz diye üstada sordu. Üstat, milli davamızın ilkelerine aykırıdır diye cevap verdi ve devam etti, dünyada var mı? Bir ülke kendi başkentinde kendi sefaretini/büyükelçiliğini açsın, Kerkük Türkmenlerin başkentidir, 1000 yıldır Türkler yönetti bu kenti, siz bakmayın şimdiki duruma, bunlar (Baasçılar) gittiğinde kentin gerçek sahipleri olan Türkmenlere kalır diye cevapladı. Üstadın Kerkük hakkındaki düşünceleri, şehit olan tüm Türkmen liderlerinin düşünceleri ile bir şablon gibi örtüşüyordu.

Şehitlerin Emanetine İhanet

2003 yılının Nisan ayında Baasçılar gitti. Kerkük, Türkmenlerinin verdiği çetin mücadelesi ile tam olmazsa da, kısmen hakimiyetine girdi. Eğitim müdürlüğü, ilçe başkanı, meclis başkanı, Kerkük Trafik Müdürü, Kerkük Üniversite Rektörü, Kerkük Petrol Şirketi’ndeki 6 şube müdürü vs. Türkmenlerin yönetimine girdi. Ancak son dönemde, Şahsi ve münferit menfaatine ulaşmak için her türlü kirli yöntemi ve aracı meşru sayan ve milli dava hesabına her çevreyle ticari anlaşmalarına giren bazı siyasetçiler sayesinde, özellikle de 2018 parlamento seçiminde uyguladığı öldürücü hatalı seçim stratejisi nedeniyle, Kerkük üzerindeki 1000 yıllık Türk etkisinin kırılma noktası oldu. Böylece, yukarıda zikir edilen tüm makamlar, kısa bir zaman içinde Türkmenlerden alındı. Şaibeli seçim sonuçlarına göre, Arap ve Kürt’ten sonra üçüncü unsura düştü Türkmenler Kerkük’te. Bu bağlamda, şehitlerimizin emanetine ve Kerkük’e ihanet etti.

Milli İrade Tecelli Etmeli

1900’lı yıllardan bugüne dek, Türkiye Devletinin başına, Ermeni Çeteleri, Asala, PKK, DHKP/C, PYD, PYG, DAİŞ, FETÖ terör örgütleri gibi 300’den fazla terör örgütleri musallat edildi. Toprağına, ilkesine, ülküsüne ve milli iradesine gözünü kırpmadan sahip çıkan Türk milletinin sınır tanımaz fedakârlığından dolayı Türkiye, tüm bu terör örgütleri ile baş ederek dirayetli bir şekilde yoluna devam etmektedir. Söz konusu terör örgütlerinin destekleyicilerinin bölgemizdeki planlarının uygulanabilirlik kazanması için, bu çevrelerle (özelliklede, FETÖ, PKK ve DAİŞ) flört eden bu siyasetçinin yöntemlerine karşı, Türk milletinin terör örgütlerine karşı gösterdiği kararlı ve dirayetli tavrının aynısını bizler/Türkmenler göstermelidir. Aksi takdirde, Türkmen milletinin kutsal davasına ihanet edenler, yapmış oldukları hainlikleri ile kahraman olacaklarını zannederler.
Yorumlar (0)