BinBin, Go Sharing'i satın alarak Avrupa'ya yayılıyor

Yerli elektrikli scooter kiralama platformu BinBin, Hollanda merkezli Go Sharing'i satın aldı. BinBin böylece Hollanda, Almanya, Avusturya ve Belçika'da hizmet verecek.

01.03.2023, 09:27 Genel
BinBin, Go Sharing'i satın alarak Avrupa'ya yayılıyor

Türkiye’de bir süredir faaliyette olan elektrikli scooter, ülke çapında güvenlik ve ihlal tartışmalarına karışsa da büyümesini sürdürüyor.

BinBin firması son olarak Hollanda merkezli scooter kiralama şirketi olan Go Sharing’i satın aldı.

BinBin’in bu girişiminin ardından hizmet vereceği ülkeler ise artışa geçti.

Bu ülkelerin Hollanda, Almanya, Avusturya ve Belçika olduğu kaydedildi.

BinBin, ayrıca Azerbaycan, KKTC, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Hırvatistan’da faaliyet göstermeye başlamıştı.

Toplam scooter sayısı 25 bine ulaşan BinBin bu satın alımla birlikte filoda ciddi büyüme yakalayacak. Go Sharing, Ekim 2021'de Türkiye'ye giriş yapmış ve elektrikli moped kiralama hizmeti sunmaya başlamıştı.

Mikromobilite pazarının 2030 yılında 214 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini açıklayan BinBin CEO’su Kadir Abdik, ”Mikromobilite oldukça yeni bir kavram ancak dünyada artan şehirleşme, iklim krizi nedeniyle çevreci ulaşım çözümlerine duyulan ihtiyacın artması gibi sebeplerle çok hızlı büyüyor. Ulaşımda esneklik, sürdürülebilirlik, maliyet verimliliği gibi avantajlar getiren mikromobilite özel araç kullanımını azaltarak yaşam kalitesine, sağlığa, trafik sıkışıklıklarının azaltılmasına, emisyon salımının düşürülmesine katkı sağlıyor. Dünyada 2020 itibarıyla 44 milyar dolarlık büyüklüğe sahip mikromobilite pazarının 2030 yılında 214 milyar dolara ulaşması bekleniyor.” dedi. Türkiye’de şu anda 60 bin scooter ve 7 milyon kullanıcı olduğunu açıkladı. Şu an 50 milyon dolar olan pazar büyüklüğünün ise 2030’da 10 ile 15 milyar doları bulacağı tahmin edildiğini ifade etti.

banner79
Yorumlar (0)