Çip savaşına Hollanda da katıldı! Kısıtlama getirilecek mi?

Hollanda çip krizine dahil oldu

10.12.2022, 17:22 Genel
Çip savaşına Hollanda da katıldı! Kısıtlama getirilecek mi?

Dünyada yaşanan çip krizine Hollanda da dahil oldu.

Hollanda’nın Çin’e çip yapımında kullanılan bazı ürünlerin ihracatına yönelik sınırlamalar getirmeyi planladığı ifade edildi.

Bu yönde bir kararın gelecek ay itibariyle alınabileceği belirtilirken Hollanda’nın bu potansiyel adımlar Çin’e bazı teknoloji ürünlerinin satışındaki gayriresmi yasağını genişletmiş olacağı kaydedildi.

Hollanda ve Japonya, gelişmiş yarı iletkenler üretmek için gerekli makine ve bilgi birikiminin ABD’den sonra dünyanın en büyük tedarikçileri konumunda.

Çin’in çip üretimi ve askeri teknolojiye erişimini sınırlamak için bir süredir çaba gösteren ABD bu iki müttefikini henüz tam olarak yanına çekebilmiş değil.

İhracat kısıtlamasının, geçen yıl gelirlerinin yaklaşık yüzde 15’i Çin’den gelen Hollandalı yarıiletken üreticisi ASML Holdings’i olumsuz etkilemesi riski bulunuyor. Ancak ABD’nin de Amerikan yapımı parçalar kullanan ASML’ye karşı elinde kozu bulunuyor.

ABD’li yetkililer, Ekim başından bu yana müttefiklerini yeni ihracat kontrol önlemlerine uymamaları halinde, en küçük miktarda dahi olsa ABD teknolojisi içeren yabancı ekipmanların Çin’e satışını yasaklamakla tehdit ediyor.

Kaynaklar Hollanda’nın Çin’e yönelik teknoloji kısıtlamaları konusunda ABD ile anlaşma yapabileceğini de aktardı.

banner1
Yorumlar (0)