Hollanda’da bankaların yüzde 93’ü kapandı

Hollanda'da artan dijitalleşme ve Kovid-19 sonrası fiziksel işlemlerin yerini çevrim içi işlemlerin almasıyla çok sayıda banka şube kapatma yoluna gitti.

25.01.2023, 21:25 Genel
Hollanda’da bankaların yüzde 93’ü kapandı

Hollanda’da uzun zamandır artan dijitalleşme etkisini bankalar üzerinde de gösterdi.

2000’lerin başından itibaren ülkede toplam 6 bin 100 bankadan sadece 420 şubenin kaldığı ifade edildi.

Bunun da yüzde 93’lük kısım olduğu belirtilirken koronavirüsün ardından ise banka şube sayısındaki artışa da dikkat çekildi.

RTL televizyonunun haberine göre ING Bankasının ülke genelindeki şube sayısı 170 iken 57'ye, Rabobank'ın şube sayısı 335'ten 136'ya, ABN Amro'nun şube sayısı 129'dan 27'ye indi.

Şubeye gelen müşteri sayısında azalma

Son dört yılda şubeye gelen müşteri sayısının ING bankasında yüzde 80 azaldığı belirtilen haberde, Ocak 2021 ile Ekim 2022 arasında ABN Amro şubelerine giden müşteri sayısının yarıya indiği vurgulandı.

Şubelere duyulan ihtiyacın azalmasıyla birlikte bazı banka şubelerinin haftanın belli günlerinde ve saatlerinde hizmet verdiği aktarılan haberde, Losser kasabasındaki Rabobank şubesinin haftanın bir günü sadece 2 saat boyunca müşterilere hizmet vermesi buna örnek gösterildi.

Dijitalleşmeyle birlikte şubede verilen hizmetlerin çoğunun çevrim içi olarak da verildiği belirtilen haberde, fiziksel şubeler varlığını devam ettirse dahi uzun vadede kapatılan şube sayısının artmaya devam etmesinin beklendiği ifade edildi.

Yorumlar (0)