O kurumdan flaş açıklama! Hollanda ürünleri boykot edilsin

Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan saldırılara karşı boykot talebi geldi

25.01.2023, 18:41 Genel
O kurumdan flaş açıklama! Hollanda ürünleri boykot edilsin

Hollanda ve İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırılar İslam aleminde tepkilere neden oldu.

Dünya gündemine oturan olaylardan sonra Mısırlı El-Ezher kurumundan boykot çağrısı geldi.

Kurum, Hollanda ve İsveç ürünlerinin boykot edilmesini talep etti.

Ezher'den yapılan yazılı açıklamada, iki ülkenin "ifade özgürlüğü" olarak tanımladığı "insanlık dışı ve ahlaksızlığın gölgesinde işlenen aşağılık ve barbarca suçları" korumaya devam etmesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Arap ve Müslüman halklara Hollanda ve İsveç ürünlerini boykot etme çağrısı yapılan açıklamada, özellikle çocukların ve gençlerin bu konuda bilgilendirilmesi gerektiği ifade edildi.

"Doğru yolda olmayan bu sapkınların, hakkında bir şey bilmedikleri bu dinin kıymetini idrak edemeyeceğine ve dini kullanarak Müslümanları provoke ettiklerine" işaret edilen açıklamada, bu kişilerin anladıkları tek dilin maddiyat olduğu kaydedildi.

Moritanya'nın başkenti Novakşot'taki "Merkez Tekvin el-Ulema" (Alim Yetiştirme Merkezi) Başkanı Muhammed el-Hasan ed-Dedo da İsveç ürünlerine boykot çağrısında bulunmuştu.

Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan, 21 Ocak'ta, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmış, kalabalık polis korumasında gerçekleştirdiği eylem sırasında Paludan'ın yanına kimsenin yaklaşmasına izin verilmemişti.

Hollanda'da ırkçı "Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld de 23 Ocak'ta Lahey kentinde Kur'an-ı Kerim'i yırtmıştı.

banner79
Yorumlar (0)