Covid: AB dışından Hollanda'ya gelen öğrencilere QR kodu engeli

Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerden gelen ve kendi ülkelerinde aşılanmış öğrencilerin, Hollanda'daki sistemin bu sertifikaları tanımaması nedeniyle birçok yerde "QR kodu" engeliyle karşı karşıya kaldıkları belirtiliyor.

04.10.2021, 11:07 Haberler
Covid: AB dışından Hollanda'ya gelen öğrencilere QR kodu engeli

Hollanda'ya giden öğrenciler QR kodu engeli yaşıyor.

Ülkeye Avrupa Birliği dışından giden öğrenciler, sistemin aşı sertifikaları tanımaması nedeniyle sorun yaşadıkları belirtildi.

Covid önlemlerinin gevşetilmesinden sonra birçok ülkede zorunlu hale gelen ve sadece AB ülkelerini kapsayan QR kodu nedeniyle, başta yiyecek, içecek ve eğlence sektörü olmak üzere birçok mekana girerken sorun yaşandığı kaydedildi.

Öğrenci örgütlerine göre bu durum, AB dışı ülkelerden gelen öğrencileri yalnızlığa itiyor, kalacak yer bulmaktan sosyalleşmeye kadar birçok soruna neden oluyor. Hükümet, sorunun çözümü için çalışıyor.

AB üyesi çok sayıda ülke, Covid önlemlerinin gevşetilmesinden sonra spor karşılaşmaları, kültürel etkinlikler ya da eğlence ve yiyecek, içecek sektörüne girişte dijital sertifika gösterme zorunluğu getirdi.

Dijital Covid Sertifakası (DCC) olarak bilinen ve akıllı telefonlara indirilebilen "QR kodu"ndan oluşan uygulama, kişilerin iki doz aşıyı da yaptırdığı, son 24 saat içinde yapılmış testinin negatif çıktığı ya da 6 ay içerisinde koronavirüse yakalandığı için bağışıklık geliştirdiğine ilişkin bilgileri içeriyor.

banner1
Yorumlar (0)