Hollanda'da yeniden Covid- 19 alarmı! Vakalar artıyor, yeni bir yaz dalgası mı geliyor?

Hollanda'da kabus bir türlü bitmiyor! Covid-19'dan tam kurtulduk derken ülkede vakalar yeniden artmaya başladı. Uzmanlar, yeni bir yaz dalgasınIN gelebileceğinden şüpheleniyor.

13.06.2022, 21:42 Haberler
Hollanda'da yeniden Covid- 19 alarmı! Vakalar artıyor, yeni bir yaz dalgası mı geliyor?

Hollanda'da Omıcron varyantları hızla yayılmaya devam ediyor. Vaka sayılarının 1 hafta içerisinde iki katına çıkmasıyla birlikte uzmanlar, yeni bir yaz dalgasının başlayabileceği konusunda uyarıyor. 

1 HAFTA İÇERİSİNDE İKİ KATINA ÇIKTI 

Amsterdam Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Amsterdam Toplum Sağlığı Merkezi'nin (GGD) elde ettiği pozitif test sonucu rakamlarına göre, BA.4 ve BA.5 varyantları, 1 hafta önce korona enfeksiyonlarının yüzde 27'sini oluştururken, şimdi bu rakam ikiye katlandı.NOS'a göre, Hollanda kanalizasyon suyu ölçümleri de koronavirüs partiküllerinin sayısının arttığını gösteriyor.

Amsterdam Üniversite Tıp Fakültesi'nden tıbbi mikrobiyolog Matthijs Welkers, ülkede Covid vakalarında artışın olabileceğinin muhtemel olduğunu söyledi. 

''YAZ DALGASININ BAŞLANGICI OLABİLİR''

Welkers, Hollanda Televizyonu'na, "Bu gelişmeler bir yaz dalgasının başlangıcı olabilir. BA.4/BA.5 varyantlarının daha hızlı baskın hale geldiğini görüyorsunuz. Kanalizasyon ölçümlerinde ve enfeksiyon raporlarının sayısında da artış görüyoruz. Hepsini bir arada değerlendirdiğimizde Bunu benim çıkardığım sonuç, enfeksiyon sayısının artmaya devam edeceğidir" diye konuştu. Welkers, micron alt varyantlarının önceki varyantlara kıyasla daha az rahatsız edici olduğunu söyledi. Bu nedenler hastanelere herhangi bir hasta akını olmayacağını da ilave etti. Hollandalı uzman, Covid 19 vakalarının artışının şirketler açısından ciddi sorunlar doğurabileceğini söyledi. 

Hollanda Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM) ise, yaz aylarında yeni bir koronavirüs salgınının yakın olduğu sonucuna varmak için henüz çok erken olduğunu bildiriyor.

''DURUM ŞU ANDA ENDİŞE VERİCİ DEĞİL''

Hollanda Sağlık Bakanı Ernst Kuipers de, enfeksiyon sayısı ile hastane yardımına ihtiyaç duyacak kadar hastalanan insan sayısının biraz arttığını belirterek, "Ancak durum şu anda endişe verici değil. Her zaman olduğu gibi, bunu izlemeye devam ediyoruz" dedi.

Yorumlar (0)