Hollanda'ya gönderilecekti! 4.3 ton ele geçirildi

Hollanda'ya gönderilecek olan uyuşturucu yakalandı

16.08.2021, 15:35 Haberler
Hollanda'ya gönderilecekti! 4.3 ton ele geçirildi

Türkiye'den Hollanda'ya gönderilecek olan 4.3 ton uyuşturucu madde yakalandı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İstanbul'da büyük uyuşturucu operasyon düzenlendiğini ifade ederek, "Bakanlığımız Gümrük Muhafaza ekipleri İstanbul Havalimanı'nda Hong Kong’dan Hollanda’ya giden transit yük içerisinde uyuşturucu yapımında kullanılan 4,3 ton madde ele geçirdi. Sonrasındaki operasyonlarla bir uyuşturucu şebekesi çökertildi." dedi.

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Ekiplerinin İstanbul Havalimanı'nda gerçekleştirdiği operasyonda Hong-Kong'dan havayolu ile gelerek Türkiye üzerinden karayoluyla Hollanda'ya götürülecek 4,3 ton uyuşturucu yapımında kullanılan 'Amfetamin' ve "Metamfetamin" cinsi madde ele geçirildi. 

Hong-Kong'dan havayolu ile gelerek Türkiye üzerinden karayolu ile Hollanda'ya transit gidecek olan 2 kilo 192 gram ağırlığındaki eşya riskli görülerek Gümrükler Muhafaza Kriminal Laboratuvarında analiz edildi. Analiz sonucu eşyanın beyan edilenin aksine, "Amfetamin" ve "Metamfetamin" cinsi uyuşturucu madde yapımında kullanılan ara kimyasallardan olduğu tespit edildi. Söz konusu maddenin ayrıca uluslararası uyuşturucu kontrol düzenlemeleri çerçevesinde Birleşmiş Milletlerin ilgili organlarınca takip edilen, ulusal mevzuatımızda da kullanımı ve ticareti Sağlık Bakanlığınca kontrol edilen maddelerden olduğu belirlendi. Bunun üzerine İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Narkokim birimlerince yürütülen incelemede, aynı gönderici ve alıcıya ait ikinci bir sevkiyat yapılacağı tespit edildi. İkinci partide Türkiye'ye gelen 2 kilo 190 gram ağırlığındaki madde de kontrol altına alınarak gerekli laboratuvar analizleri yürütüldü.  Her iki gönderide bulunan toplam 4 ton 382 kilogram ağırlığındaki uyuşturucu yapımında kullanılan maddeye el konuldu. 

Yorumlar (0)