Hollanda’dan tahliye atağı! Erken sonlandırdı

AB ülkeleri tahliyelerini güvenlik gerekçesiyle "erken" sonlandırdı

27.08.2021, 17:10 Haberler
Hollanda’dan tahliye atağı! Erken sonlandırdı

Avrupa Birliği ülkeleri, Taliban'ın kontrolü ele geçirdiği Afganistan'da 16 Ağustos'tan itibaren başlattığı tahliyeleri, ülkedeki güvenlik sorunları nedeniyle erken sonlandırdı.

Taliban'ın hakim olduğu Afganistan'da, Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin 15 Ağustos'ta ülkeyi terk etmesinin ardından Kabil Havaalanı'ndan hemen tahliyelere başlayan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, 31 Ağustos'ta son bulması planlanan tahliye sürecini yarıda kesmek zorunda kaldı.

Kabil'de art arda terör saldırısı: Ölenlerin sayısı artıyor

Öncelikli olarak kendi vatandaşlarını, büyükelçilik çalışanlarını ve askerlerini Afganistan'dan çıkartan AB ülkeleri, bu ülkede iş birliğinde olduğu Afganlardan bazılarını, onların ailelerini ve almayı vaat ettiği ülkenin önde gelen entelektüel, aktivist ve sanatçılarını kendi kaderlerine bıraktı.

"Batı, Afganistan'da büyük bir yenilgi aldı"
"Batı'nın Afganistan'da büyük bir yenilgi aldığını" bir çok kez en üst ağızdan kabul eden AB ülkeleri, Avusturya Başbakanı Sebastian Kruz'un "Benim dönemimde Afgan mülteci almayacağız." açıklamasında olduğu gibi Afganların kabulü konusunda bölünüp, tahliye programını başarısızlıkla tamamladı.
Ayrıca, Avrupa'da yaşamını sürdüren çok sayıda Afgan, ülkelerindeki kaostan dolayı ailelerini yanlarına getirmek için özellikle Avrupa basını aracılığıyla yardım çağrıları yapsa da bunların çok büyük bir kısmı sonuçsuz kaldı.
AB mevcut durumda, ülkelerinden kaçan Afganların, İran ve Pakistan gibi sınırdaki ülkelerde kalması ve onlara dışarından insani yardım gönderilmesi yönünde bir politika izliyor.
Tahliye sürecini tamamlayan AB ülkelerinin bazılarında şu gelişmeler yaşandı:

Almanya
Kabil'de kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle 26 Ağustos akşamı Afganistan'dan tahliye uçuşlarını sonlandırdı.
Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, kalan tüm Alman askerleri, polis memurları ve diplomatların askeri uçakla tahliye edildiğini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de askeri uçaklarla tahliyelerin sona ermesine rağmen Afgan yerel personeli, aile üyeleri ve şimdiye kadar ülkeyi terk edemeyen risk altındaki diğer kişiler için çabalarını sürdüreceklerini açıkladı.
Taliban'ın, Kabil'de kontrolü ele geçirmesinden bu yana Afganistan'dan yaklaşık 5 bin 200 kişiyi tahliye eden Almanya'nın bu ülkede halen 8 bin yerel çalışan olduğu belirtiliyor.

Fransa
Afganistan'dan tahliye operasyonlarına bugün son veren Fransa, şimdiye kadar bu ülkeden 100'ün üzerinde Fransız ve 2 bin 500'den fazla Afgan'ı getirdi.

İspanya
Afganistan'dan 1900 kişinin tahliye edildiğini duyuran İspanya hükümeti, bunların arasında İspanyol ailelerin, diplomatların, İspanya ile iş birliği yapan Afgan çalışanların ve ailelerinin, ABD ile AB ülkeleri ve NATO, BM gibi kurumlarla bağlantılı olan Afganların olduğunu açıkladı.

Belçika
Afganistan'dan tahliyeleri 26 Ağustos'ta durduran Belçika, bu ülkeden Hollanda ve Lüksemburg vatandaşları ile kendileri için çalışan Afganlar ve ailelerinden oluşan bin 400'den fazla kişiyi tahliye etti. Geride, tahliyesi planlanan 112 kişinin kaldığı belirtildi.

Hollanda
Afganistan'dan tahliyeleri 26 Ağustos'ta sonlandırıldığını duyuran Hollanda Dışişleri Bakanlığı, bugüne kadar bin 500'den fazla Hollanda vatandaşı ve yerel Afgan çalışanın ülkeden çıkarıldığını aktardı.

İtalya
Afganistan'dan şu ana kadar 2 bin 700'den fazla kişiyi tahliye eden İtalya'nın, Kabil-Kuveyt-Roma hattında kurduğu "hava köprüsü" ile kurtarma operasyonları sürüyor.
İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini, terör saldırılarının ardından Afganistan'da tahliye sözü verdikleri 300 kadar kişinin dört uçuşla İtalya'ya getirileceğini söyledi.

Bulgaristan
Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre önce askeri personelini çeken Bulgaristan, Afganistan'daki 20 vatandaşını da 20 Ağustos'ta tahliye etti.
 

banner1
Yorumlar (0)