Irak'ta Sadr dışındaki Şii siyasetçiler nihai seçim sonuçlarını reddetti

Irak'ta Şii siyasetçiler, 10 Ekim'deki genel seçimlere ilişkin ortaya çıkan nihai seçim sonuçlarını kesinlikle reddettiğini duyurdu. Seçim sonuçlarını onaylayan tek isim ise Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr oldu.

01.12.2021, 10:44 Haberler
Irak'ta Sadr dışındaki Şii siyasetçiler nihai seçim sonuçlarını reddetti

Irak'ta Şii siyasetçiler, 10 Ekim'deki genel seçimlere ilişkin ortaya çıkan nihai seçim sonuçlarını kesinlikle reddettiğini duyurdu. Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr dışında seçim sonuçlarını kabul eden kimse olmadı.

YSK'nın seçim sonuçlarını önceden hazırladığı iddia edildi

Şii siyasi ve milis liderlerin yer aldığı "Koordinasyon Grubu" isimli çatı kuruluş, YSK'nın duyurduğu nihai seçim sonuçlarına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada, YSK'nın seçim sonuçlarını önceden hazırladığı iddia edildi. Bunun yanı sıra YSK ve ilgili yargı kurumlarının sonuçlara yapılan itirazlarla hukuki olarak gereken ciddiyetle ilgilenmediği savunuldu.

Siyasi güçlerin daha önce de sunduğu deliller ve YSK'nın çelişkili ifadelerinin tüm sandıklarda elle sayım yapılması için yeterli gerekçeler olduğu ifade edilen açıklamada, YSK'nın itiraz edilen sandıklardaki oyların tutarlılığıyla ilgili ifadelerinde çelişki bulunduğu ileri sürüldü.YSK'nın daha önceki açıklamasında gelen itirazlar üzerine elle sayım yapılan tüm sandıklarda,  elektronik sistemle gerçekleştirilen sayımla yüzde 100 benzerlik gösterdiğini  bldirilmiş,  ancak daha sonra sonuçlarda değişiklik olduğunu ilan edilmişti. YSK'nın bu hataları ve açıklamalarındaki çelişkiler nedeniyle yerel ve uluslararası gözlemcilerin ifadelerine de dayanılarak geçersiz oy, seçim sandıklarının kaldırılması, birden fazla aynı parmak izi gibi meseleler de göz önüne alındığında sonuçlardan duyulan şüphenin kesinleştiği bildirildi.Açıklamada, "Delillere dayanarak, seçim sonuçlarıyla oynandığını vurguluyor ve sonuçları reddediyoruz. Federal Mahkemeye seçim sonuçlarını iptal etme çağrısında bulunuyoruz ve mahkemenin siyasi etkilerden uzak kalmasını, tarafsız ve objektif olmasını temenni ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

YSK, dün genel seçimlerin nihai sonuçlarını ilan etmişti.

Yapılan tüm itirazların yeniden incelenmesinin ardından, daha önce açıklanan ilk seçim sonuçlarına göre Bağdat, Ninova, Erbil, Kerkük ve Basra'da birer sandalye olmak üzere toplam 5 sandalyede değişiklik olduğu bildirilmişti.

Sadr Grubu birinci çıktı

Irak resmi haber ajansında yayımlanan nihai seçim sonuçlarına göre, Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sadr Grubu 73, Eski Meclis Başkanı Muhammed Halbusi'nin Takaddum Partisi 37, eski başbakanlardan Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu 33, Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 31, İran'a yakın Haşdi Şabi'nin siyasi uzantısı Hadi el-Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu 17, Sünni siyasetçi Hamis Hançer'e bağlı Azim Koalisyonu 14, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran'dan oluşan ittifak 17, Yeni Nesil Hareketi 9, Nasıriye merkezli İmtidad Koalisyonu 9 sandalye elde etti.

Nihai sonuçlar Federal Mahkemeye gönderilecek

Komiserlik tarafından açıklanan nihai sonuçlar onaylanması için Federal Mahkemeye (Anayasa Mahkemesi) gönderilecek.

Kesin seçim sonuçları onaylandıktan sonra yeni Meclisin 10 gün içinde ilk oturumunu düzenlemesi başkan ve iki yardımcısını seçmesi gerekiyor. Ardından, yeni cumhurbaşkanı, Şiilerin üzerinde anlaştığı başbakan adayına hükümeti kurma görevini verecek. Başbakan adayı da en geç 30 gün içinde kabineyi oluşturarak Meclisin onayına sunacak.

banner79
Yorumlar (0)