ITC’de 2. Olağan Kurultayı Kerkük kentinde gerçekleşti: Hasan Turan yeniden başkan seçildi

Aylar önce gerçekleşeceği konuşulan Irak Türkmen Cephesi (İTC) 2. Olağan Kurultayı Kerkük kentinde gerçekleşti. Bir yıl önce İTC Yürütme Kurulu kararıyla göreve getirilen Hasan Turan 2. Olağan Kurultayı’da yeniden başkan seçildi. 

24.05.2022, 07:45 Haberler
ITC’de 2. Olağan Kurultayı Kerkük kentinde gerçekleşti: Hasan Turan yeniden başkan seçildi

Kurultaya Salahaddin, Kerkük, Tuzhurmatu, Erbil, Bağdat, Kifri, Musul, Telafer ve Irak’ın genelinden Türkmenler katıldı. Irak Yüksek Seçim Komiserliğinin gözetiminde yapılan kurultaya, 374 delege katıldı. 

Kurultaydan Hasan Turan başkan olarak çıkarken, İTC’li Heytem Muhtaroğlu Birinci Başkan Yardımcısı ve Hişam Bayraktar ise ikinci Başkan Yardımcısı seçildi.

(Fotoğraf kaynak: TEBA Ajans)

YÜRÜTME KURULU FESHEDİLDİ
Kurultayda alınan kararla partinin Yürütme Kurulu feshedildi ve iç tüzüğünde bazı değişikliklere gidilirken oy birliği ile 13 üyeden oluşan Siyasi Büro teşkil edildi. 

Seçilen yeni Siyasi Büro üyeleri şöyle:

1. Hasan Turan Behattin Sait.

2. Heytem Haşim Nuri Hasan.

3. Hişam Mustafa Taha Muhammed. 

4. Aydın Maruf Selim Ahmet.

5. Emir İzzet Abdullah Muhammed.

6. Yaşar Abdullah Mahmut Abdullah.

7. Kasım Muhammed Yunus Muhammed. 

8. Lokman Necim Ahmet Necim.

9. Emin Garip Muhammed Abbas.

10. Sevsen Abdulvahit Şaki ceddu.

11. Mardin Tahsin Abdurrahman Şerif.

12. Mehmet Seman Kenan Yusuf.

13. Usame Nazım İbrahim Abbas

Açıklamada bulunan Başkan Hasan Turan şu sözlere yer verdi: “En geniş tabana sahip Türkmen partisi ITC’dir ve kurulduğu günden bu yana Irak’ta Türkmenlerin haklarını savunma politikasına devam ediyor.”Hasan Turan açıklamasının devamında şunları aktardı:

Son 19 yılda ülkedeki iç savaş, çatışma ve terör olaylarında İTC kadroları ve üst düzey yöneticiler hedef alınmasına rağmen ITC mücadelesinden vazgeçmedi ve bundan sonra da aynı mücadeleyi kararlılıkla sürdürecek.
ITC'nin siyasi parti görevi olduğu kadar, Türkmenlerin Irak'taki varlıklarının korumasını da sağlayan partidir. 

Hasan Turan kimdir ayrıntılar için tıklayın.

ERŞAT SALİHİ’YE YAKIN KAYNAK: BASKIN SEÇİM
ITC başkanlığından 28 Mart 2021 tarihinde alınan Kerkük Milletvekili Erşat Salihi’ye yakın kaynak Odatv’ye verdiği açıklamada şunları dile getirdi: “Baskın seçim yapıldı. Delegelere haber verilmedi. Birçok delegenin seçimden, seçim yapılırken haberi oldu. Türkmen halkına danışılmadı.”

ITC Bayrağı

ITC Ne Zaman Kuruldu?

Irak Türkmen Cephesi, (İTC) 24 Nisan 1995 tarihinde Erbil’de kurulmuştu.

Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) kuruluşu Irak Milli Türkmen Partisi, Türkmeneli Partisi, Türkmen Bağımsızlar Hareketi, Türkmen Kardeşlik Ocağı, Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği gibi oluşum ve partilerin bir araya gelmesiyle sağlandı.

ITC’nin ilk kurultayı 4-7 Ekim 1997 tarihinde Erbil kentinde gerçekleşmişti.
 

EŞREF KERKÜKLÜ © ÖZEL HABER

Yorumlar (0)