UID Hollanda Yeni Uyum Yasası, Ankara Antlaşması ve imza kampanyasını görüştü!

Türkiye ve Hollanda arasında imzalanan Ankara Antlaşması ile Türk Vatandaşlarına verilen hakların, Hollanda Göç Bakanlığı’nın (IND) hazırladığı “Yeni Uyum Yasası” ile 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren ellerinden alınması gündemde. Konuya duyarsız kalmayan UID Hollanda toplantı organize ederek durum değerlendirmesi yaptı.

15.09.2022, 22:51 Haberler
UID Hollanda Yeni Uyum Yasası, Ankara Antlaşması ve imza kampanyasını görüştü!

Toplantıya şu kuruluşlar katıldı:

• Musiad: İsmail ve Aynur Bayram

• Hollanda Türk Federasyonu: Vedat Özkal

• TNOP Turkse Nederlanders Ondernemingsvereniging: Durmuş Doğan

• CHP Hollanda: Bülent Çoban ve Ahmet Gerçek

• TICF: Şerafettin Babacan ve İsmail Akyol

UID Hollanda Bölge Başkanı Hasan Tekten toplantı ile alakalı şu açıklamada bulundu:

Hasan Tekden, Türkiye ve Hollanda arasında imzalanan Ankara Antlaşması ile Türk Vatandaşlarına verilen hakların, Hollanda Göç Bakanlığı’nın (IND) hazırladığı “Yeni Uyum Yasası” ile 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren ellerinden alınması söz konusu. olduğundan biz de UID Hollanda olarak bu konuya sessiz kalamazdık.

Bu nedenle UID Hollanda olarak ev sahipliğini yaptığımız ve Ankara Antlaşması’nın önemi, tarihsel gelişimi ve IND’in (Hollanda Göç İdaresi) aldığı bazı kararların nasıl bu antlaşmaya aykırı olduğuna dair bilgilendirme toplantısı icra ettik.

UID Hollanda ofisinde gerçeklesen bu toplantıya Hollanda’da Türklere ait konularda yapılan mevzuat düzenlemelerinin hayata geçirilmesi konusunda birlik olmak gerektiğinin çağrısında bulunarak Hollanda'nın ileri gelen Türk Sivil Toplum Kuruluşu Yetkililerini davet ettik.

11 Eylül’de düzenlediğimiz bu toplantıya Avrupa'da ki Türk Toplumu’nun bu topraklarda demokrasi ve huzur içinde yaşaması için katılan Hollanda’nın önde gelen Türk STK temsilcilerine şükranlarımızı sunuyoruz.

“Yeni Uyum Yasası” ve Ankara Antlaşması hakkında verdiği bilgiler ve düzenlediği imza kampanyası için Göç Yasası Uzmanı Avukat İsmet Özkara'ya teşekkürlerimizi sunar, bu imza kampanyasına desteklerinizi bekleriz.

Kaynak: Rotterdam / Tarık Okan

banner79
Yorumlar (0)